Hier op de foto met pijp Is dat Chr. Nijsse. De schrijvers noteerden de uitkomst. Zij staan links vooraan en midden achteraan op de foto. Vervolgens kwamen de tarreerders in actie. Links en rechts op de foto staan er drie opgesteld. Zij schraapten het slik van de bieten. De man links demon streert, hoe een te grote kop met blad eraf gekapt werd. Nadat de bieten schoongespoeld waren, werd het monster op nieuw gewogen. Nu kon men het netto gewicht van de leve ring berekenen. De man die achter de kinderen staat deed tenslotte het monster in zijn zak. Op de suikerfabriek werd daaruit het suikergehalte bepaald. Dit gebeurde met elke levering van iedere boer. Een boer kon zelf wat invloed uitoefenen op de tarrabepaling. Als hij de tarreerders zo nu en dan eens op een borreltje tracteerde, dan scheelde dat al gauw een paar procent tarra. De man die centraal op de foto staat, met zwarte jas, licht vest en sigaartje, was vermoedelijk de "pee-agent", of de controleur van de sui kerfabriek. Hij nam de monsters mee. Hij sloot de contrac ten tussen de boer en de fabriek. Naderhand betaalde hij de boeren ook hun geld uit. Op de foto staan verder nog enkele figuranten. Mogelijk is daarbij een zoon van een boer, die met paard en wagen de bieten reed. Verder is de man die links voor de "pee-agent" zit vermoedelijk een schipper die voor het vervoer van de bieten naar de fabriek was inge huurd. Heel misschien was deze man geen schipper, doch po litieagent, zoals een van de inzenders vermoedde. Enkele personen op de voorgrond waren wellicht boeren, die voor deze gelegenheid ook op de foto wilden, en er eens voor gingen zitten. Enkele namen van personen die op de foto s taan: helemaal links M. Goeree, zittend links van de bascule Chr. Nijsse, zittend boven de mand met schoongemaakte bieten J. Vermet. Een andere inzender meende dat de man helemaal links ene Ko van Liere uit Kloetinge was. De overige perso nen werden niet herkend. Met dank aan alle inzenders. Tot onze spijt ontvingen wij op de in de vorige Spuye afge beelde penning die te Kattendijke gevonden is, geen reac ties. Hetzelfde geldt voor de foto van de klompenmakers fa milie Coppens. F.H. de Klerk.

De Spuije | 1987 | | pagina 14