In dit verhaal zal ik trachten iets meer te vertellen over het orgel, over de kerk waarin het orgel oorspronkelijk werd geplaatst en nog wat andere zaken rondom het lokale gebeuren in Wissenkerke meer dan een eeuw geleden. Het orgel zoals het was, voor de verplaatsing in 1969. Het front heeft drie torens met daartussen vier velden van niet sprekende pijpen. De torens bevatten de grootste pij pen van de Prenstant 8'. Van de Bourdon 16' zijn het groot- en het kleinoctaaf van eiken, van de Holpijp 8' alleen het grootschaaf. De Salicionaal 8' heeft deze pijpen gezamen lijk met de Holpijp 8'. De speeltafel staat aan de achterzijde van het orgel, de registerknoppen zijn links en rechts naast de speeltafel opgesteld. Het manuaal heeft drieenvijftig toetsen C-f'", het pedaal dat aangehangen is heeft vierentwintig toetsen C-c'. De windvoorzlening geschiedde tot de plaatsing van een elektrische windmachine (1943?) door de orgeltrapper. Deze bediende de beide spaanbalgen die nu als regulateur dienst doen. Boven de middentoren is het beeld van de harpspelende ko ning David opgesteld; boven de zij torens een versiering ge vormd door twee gekruiste bazuinen, een lier en een lauwer krans De orgelkas is lichtblauw geschilderd, de panelen wit, met goud afgezet. De zijkanten zijn versierd met snijwerk van eikeloof. Op het front zijn nog twee afbeeldingen van bij belse muziekinstrumenten geschilderd. Het schilderwerk werd verricht door de bekende schilder uit Wissenkerke, Karei Kramer, geboren te Wissenkerke op 26 ju ni 1832. Dat Kramer goed kon schilderen is te ontlenen aan een reisbeschrijving (schrijver mij onbekend), waaruit hier het volgende: "Verder den blik in de ruimte slaande, ontwaren we met ver— "bazing, dat wij op onze wandelingen door Zeeland, zeldzaam "ten plattelande een kerkgebouw zullen aantreffen, welk z66 "mooi geschilderd is als dat te dezer plaatse. Dit werk "werd in den zomer van 1898 uitgevoerd in houtkleur, door "de Heeren K. Kramer en De Neve; de imitatie van noten- en "eikenhout is zóó fijn, dat men, als 't ware de werkelijk heid voor zich ziet. Bijzonder valt in 't oog het nieuwe "beeld dat Koning David met de harp voorstelt en door welks "fijne beschildering den hr. Kramer alle lof toekomt."

De Spuije | 1987 | | pagina 16