"kon" de 60 man sterke Franse troep, die vanuit Veere was geland. Bij de aktie lieten verschillende Fransen het le ven, maar ook J. Flipse. De "wakkere helden" J.J. de Looff en J. van Gilst herstelden van hun verwondingen. A.M. Wessels schreef: "De Noord-Bevelanders hadden gezege praald. Echter niet in eigen kracht. Want als wij het ons "goed indenken, zien wij daarin Gods verlossende hand over "dit eiland." En C. Zwigtman, de schilder uit Wissenkerke, hij was de leermeester van Karei Kramer, eindigde een door hem in 1820 gemaakt gedicht over de gebeurtenissen op 13 december 1813 met de woorden: "Hem zij alleen de eer, den Schutsheer van "ons allen." Organist en orgeltrapper. Jacob van Schouwen, een bekende figuur uit het Kerkelijk leven van de Hervormde kerk te Wissenkerke, werd de eerste organist van het nieuwe orgel. Tot 31 oktober, dus een maand lang, verrichtte hij zijn diensten gratis. Daarna werd hem 40 gulden per jaar toegekend. Lang heeft hij het orgel niet bediend, want op 22 november 1864 werd als zijn opvolger benoemd de heer G.L. van der Heijde. Deze kwam in funktie op 1 januari 1865. Van der Heijde werd in het jaar 1900 opgevolgd door de heer C. Flipse, kleermaker te Wis senkerke en vader van de latere beroemdheden Eduard en Ma- rinus. Cornells Flipse overleed in 1941 en werd opgevolgd door zijn schoonzoon Pieter Adriaan van Damme op 4 novem ber 1941. "De beloning aan deze betrekking verbonden zal "bedragen f 120,- per jaar." Dit vermeldt de aanstelling van de Kerkvoogden der Hervormde gemeente van Wissenkerke. Op 1 januari 1954 werd Van Damme opgevolgd door mijn broer, de heer R.A. de Regt. Vanaf 8 juli 1962, 1 week nadat mijn broer zijn funktie had neergelegd, deden als organist dienst de heer C. Louwerse en mevr. M. de Looff-Verburg, tot 31 december 1965. Vanaf 1 januari 1966 was de heer J.C. Noordhoek organist. Deze is enige jaren later naar Heinkenszand verhuisd. Sinds die tijd bespeelt hij samen met zijn broer Jac.W.C. Noord- hoek, die tevens organist is in de Gereformeerde kerk te Kamperland, het orgel, afwisselend per maand de morgen-, middag- en avonddiensten. Tot op heden zijn beiden in funk tie. De organisten hadden en zullen nog een belangrijke in vloed kunnen uitoefenen op het gebruik en het behoud van het hun toevertrouwde orgel. In de "Instructie voor den Organist in de Hervormde kerk te "Wissenkerke", gedateerd den 3 Februarij 1865, getekend

De Spuije | 1987 | | pagina 20