door de kerkvoogden A. Markusse, voorzitter en J.H.L. Va der, secretaris, onder artikel 6 werd vermeld: "Hij draagt "bijzondere zorg voor het orgel zelve en ook dat een ondes- "kundige of woeste hand daaraan geslagen worde" en onder artikel 8: :Ingeval er eenig gebrek aan het orgel voorkomt, "moet hij daarvan onverwijld kennis geven aan Kerkvoogden. "Bij de répara tuur moet hij het noodige toezicht houden." De eerste orgeltrapper was Jan Vroonland. Met de komst van het orgel had Jan een prachtige promotie gemaakt, die van hulpstokman (als assistent van Jan Clement) naar orgeltrap per. Dit hield een salarisverhoging in van drie naar twaalf gulden per jaar. Voor zijn loon als hulpstokslager tekende Eduard Vroonland, de vader van Jan. De geschiedenis ver meldt niet of Eduard ook tekende voor de ontvangst van de twaalf gulden. Jan Vroonland werd later als orgeltrapper opgevolgd door P. Vroonland. Financiële aspecten. Voor de aanschaf van het orgel werd een lening uitgeschre ven van f 3.000,- tegen 4 procent rente per jaar "bij al- "dien de andere inkomsten der Kerk niet toereikend mochten "zijn". De obligatielening had een looptijd van 10 jaar. Een zekere M.M. de Regt schreef in voor f 200,-. Op 22 sep tember 1862 werd aan de leverancier, J.J. Vollebregt te Vught f 1.000,- betaald en op 22 oktober 1862 de finale af rekening ad f 1.850,-. De totaalkosten voor de levering be droegen dus f 2.850,-. Overigens ontving Vollebregt ook nog f 25,- voor het stemmen. De orgeltrapper L. van de Weele ontving 70 cent voor zijn werk tijdens het stemmen. Het or gel werd afgeleverd, op basis van een rapport van de "exa- "minator" J. Frederik Kleijn, op 13 september 1862. Mannus Broerse reed met "den heer Kleijn, Orgelist" naar Wissen- kerke voor f 1,80 en "met denselven" naar J. van Schouwen voor f 2,-. De smid Abraham Semeijn ontving f 5,25 voor ge leverd ijzerwerk voor het orgel en f 1,60 voor 2 zware ron de steunijzers voor "het beelt". Met "het beelt" wordt be doeld Koning David (ik zie ze nog zitten vanaf zitplaats no. Ill op de "gaanderij" - J.I. de R.De timmerman Ger- rit Benéker moest er ook aan te pas komen. Hij ontving f 64,- voor "gedaan timmer- en metselwerk" aan de kerk we gens het plaatsen van het orgel. Het orgel werd aangevoerd bij het Geersdijkse veer. A. Meulenberg vervoerde heet or gel naar de kerk en kreeg voor wagenvracht f 2,-. M. de Vos kreeg ook dit bedrag.

De Spuije | 1987 | | pagina 21