over de geschiedenis van zijn dorp nagelaten. Zijn onder werpen waren de haven van Biezelinge, oude gebouwen aldaar (klooster, meestoof, molen) en het kerkelijk leven. Behalve dat hij hier en daar zijn verhaal uit boeken haalde, be schreef hij ook toestanden die hij met eigen ogen gezien had, en die thans verdwenen of vergeten zijn. Daarom zijn dit gegevens zo waardevol: de schrijver was erbij en heeft genoteerd wat hij zag. In deze Spuye een begin van de aan tekeningen van H. Slabbekoorn. Zijn wat ouderwetse taalge bruik hebben wij gehandhaafd. Een naar taal en stijl overgeschreven gegeven geschrift, over het dorp en haven van Biezelinge, van de hand van Hen drik Slabbekoorn. In de kroniek van Kapelle door Bijlo, zijn ook enkele bij zonderheden opgenomen omtrent Biezelinge. Zoo ook dat zij een der beste havens van Zuid-Beveland had in der tijd. Wanneer wij nu de ligging der haven bezien, zoo deze zich thans voordoet, dan zou men daaraan beginnen te twijfelen, en vragen of dat gezegde op goede gronden kan berusten Als men echter op de hoogte is met vroegere gebeurtenissen, komt men tot andere gedachten. Wijl tot ongeveer 1530 de monding der haven aan de westzijde veel breder was, en om trent die tijd een poldertje genaamd Galgoord in de haven is ingedijkt. De aanleiding daartoe was een doorbraak van de westelijke havendijk, waardoor de hedendaagse "Witte Weel" is ontstaan, en in plaats van het gat te dichten, dat in de dijk ontstaan was, is toen het aanwezige schor met een dijk omgeven. Het ingepolderde wordt nog steeds bet Galgoord genoemd. De oorsprong van de naam is niet bekend, althans niet met zekerheid vast te stellen. Het is mogelijk dat in deze omgeving ooit een galg heeft gestaan, waar in oude tijden de misdadigers werden opgehangen, welker dode lichamen daarna in den stroom werden geworpen en daarin al zo meegevoerd. Zo vindt men ook even voorbij Poortvliet in Tholen, aan de dijk naar Scherpenisse een plaats die galgeberg wordt ge noemd; en de vroegere monding van de Zwake ten Oosten van 's-Gravenpolder een plaats die het Galgeveld van Borssele wordt genoemd. De oostzijde van de haven, strekte zich uit tot aan de smokkelhoek (Schorepolder) zoo dat de oorspronkelijke ha venmond wel 700 a 800 m. breed was. In 1532 werd in het oostelijk gedeelte der haven, door Simon van Bruelis een polder ingedijkt ter grote van ongeveer 80 gemet, dat naar hem Simonspolder is genoemd. Hierdoor werd de haven van

De Spuije | 1987 | | pagina 28