BOEKBESPREKING - MIDDELEEUWSE KASTELEN Onlangs verscheen Museumschrift 1, het eerste nummer uit een nieuwe reeks publicaties van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Het onderwerp luidt: Middeleeuwse kastelen. In dit door museumdirecteur L.J. Abelmann samengestelde boekje wordt voor de leerlingen van het basisonderwijs op een zeer aansprekende wijze alles wat met kastelen samen hangt behandeld. In het met kwinkslagen, spreekwoorden en gezegden doorspekte verhaal wordt de lezer bij de hand ge nomen op een tocht door de middeleeuwen. Zo wordt bijvoor beeld een bezoek gebracht aan een woontoren. Daarin rond kijkend krijgt de lezer een goede indruk van de verdedig ing en bescherming die zo'n toren bood. Dit ging overigens wel ten koste van het wooncomfort, zoals in het verhaal blijkt. Met doorsneden, plattegronden en prenten wordt het onderwerp rijkelijk geïllustreerd. Het beschikbaar komen van dit boekje, gratis voor de doelgroep waarvoor het ge schreven is, en overigens voor f 1,- in het museum te koop, is een reden te meer om het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland te bezoeken. Dit vooral, sinds de jeugd tot 16 jaar hier kosteloos toegang heeft. F.H. de Klerk. BOEKBESPREKING - AMBACHTSGILDEN TE GOES Een publicatie van het gemeentearchief van Goes is een les brief met dit onderwerp, geschreven voor de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Het is nummer 12 in de reeks van het gemeentearchief. De samenstellers zijn A.E.J. de Jong en F.H. de Klerk, beiden aan het archief verbonden. In dit boekwerkje van ca. 25 bladzijden, dat in augustus van dit jaar zal verschijnen, wordt heel in het kort een alge meen overzicht van de geschiedenis van de ambachtsgilden gegeven. Meteen daarna gaan de auteurs over op het ont staan van dergelijke gilden in het stadje Goes. Met tal van sprekende voorbeelden en anecdotes wordt aan de lezers dui delijk gemaakt op welke wijze de ambachtsgilden te Goes waarschijnlijk ontstonden. Alle soortenleden (knechts, leerlingen, meesters, gezellen), de verschillende manieren van toezicht door het stadsbestuur, de gildebegrafenis enzovoort, dit alles kan men verwachten in dit werkje. De

De Spuije | 1987 | | pagina 9