10 Ze werden georganiseerd door de gezeten burgerij, die op deze wijze de volksmassa trachtte te civiliseren. Beter een georganiseerd en dus gecontroleerd feest dan de wilde uit spattingen op de kermis, zo ongeveer moeten de gedachten zijn geweest van de notabelen, die in 1867 in navolging van andere steden zelf een "Vereniging tot het regelen en be vorderen van volksvermaken" in het leven riepen. De spreker deed verslag van zijn (inmiddels in het Volkskundig Bulle tin gepubliceerd) onderzoek naar de organisatie van de feesten, de initiatiefnemers, deelnemers, en dergelijke, en kwam hierbij tot een aantal verrassende conclusies. Zo werden de feesten nauwelijks bezocht door de gewone man, maar veel meer door mensen uit de middenlaag der samenle ving. Al met al een zeer boeiende lezing, al blijft het jammer dat de opkomst zeer gering was. Slechts vijftien mensen kon de heer Helsloot tot zijn gehoor rekenen. Leden, schaamt u A.LKort. BIEZELINGE (2). Hier volgt het tweede deel uit de geschiedschrijving over Biezelinge, geschreven door H. Slabbekoorn (1863-1959). In de geschiedenis der gemeente Kapelle-Biezelinge komt eerst enig licht omtrent 1200, met de heren Van Maalstede, die eerste bezitters schijnen geweest te zijn. Indien deze de Biezelinge hebben afgedamd, dan kan zulks omtrent 1250 of iets vroeger geschied zijn. Hierdoor ontstond dan de ha ven en het dorp van die naam. De afsluitdam strekte zich uit van het oosten naar het wes ten, beginnende van de vroegere herberg De Pauw (voorste slop) tot het einde der straat bij de hofstede Dorpzicht. Oorspronkelijk had dus de haven een breedte van iets meer dan 100 meter, doch door voortdurende aanslibbing werd de ruimte steeds minder, en belemmerde de scheepvaart, zodat reeds in 1431 door hertog Philips van Bourgondie, bevel

De Spuije | 1988 | | pagina 10