11 werd gegeven tot het uitdiepen van de haven. Van toen af is waarschijnlijk de noordelijke hoek van de haven gebruikt geworden om de uitgebaggerde grond een plaats te geven, tot dat zij eindelijk de vorm verkreeg zoals zij zich thans aan ons voordoet. Maar ook de hoogte midden in de haven gele gen, waar vroeger een korenmolen stond, is vermoedelijk ook afkomstig van uitgegraven grond, uit het vaarwater, zo ook even verder aan de westzijde van de dijk, vertoond een ho ger gelegen stuk grond, de zelfde soort aarde. Door de voortdurende aanslibbing der gronden van de tegen woordige Willem Annapolder, werd op het einde der 17de eeuw de haven onbevaarbaar, zodat bij octrooi der Staten van 2 juli 1717 vrijheid werd gegeven tot afsluiting der haven. 39 jaar later, in 1756, werden de gronden voor de haven ge legen ingedijkt en een polder aangewonnen, genaamd de Wil lem Annapolder, genoemd naar de stadhouder Willem IV en zijn gemaling Anna. Deze polder bevatte de gronden van de voormalige Simonspolderdie meermalen ingelopen en weder herdijkt is geworden, benevens van een of meer andere pol ders die omtrent 1540 zijn ondergelopen. Zo is dan ongeveer 5 eeuwen lang deze haven een middelpunt geweest tot bloei en welvaart der gemeente, daar toender- tijd het scheepvaartverkeer het enige middel was, om met ver afgelegen streken in aanraking te komen. Evenwel zal ook in die woelige tijden, toen tussen de graven van Hol land en Vlaanderen meermalen veten en ook onder de edelen dier dagen veelvuldig twisten ontstonden, dikwijls met angst en vrezen de toekomst zijn afgewacht. Immers, de ha ven lag voor ieder open, en Vlaanderen en Brabant lagen aan de overzijde van de Schelde, zodat een overval plotseling kon plaats hebben. Bijlo vermeldt zulk een plotselinge in val en vlucht van de Zeeuwse ballingen die uit Brabant kwa men, en toen naar Vlaanderen vluchtten. Ook de Spanjaarden, zolang Goes nog onder hun macht was, hadden de haven in hun bezit. Bij zekere gelegenheid werd in een twist met een Spanjaard een Spaanse burger of soldaat op het marktplein gedood Een zeker gedeelte der inwoners van Biezelinge zal dus als schipper zijn bestaan gevonden hebben in de vrachtvaart naar de omliggende plaatsen, langs de Schelde en Zwake, be-

De Spuije | 1988 | | pagina 11