13 nevens Brabant en Holland, en mogelijk verder. In de reke ningen van de stad Hulst, begin 1500 bij het bouwen der kerk, vinden wij ook een paar opgaven van betaalde vrachten voor geleverde stenen, aan de schippers van Biezelinge. Men zou veronderstellen, dat na de afsluiting der haven en het bedijken van de Willem Annapolder geen schipper meer alhier gevonden zou worden, evenwel is dat toch niet waar. Eerst omtrent 1860 is de laatste schipper van Biezelinge vertrokken naar Wemeldinge. De familie van de voorlaatste is alhier nog woonachtig geweest, en te Yerseke is, hoewel hoog bejaard, nog een kleindochter van hem aanwezig. Zolang er geen andere en betere gelegenheid bestond, werd gebruikt gemaakt van de kreken en het schor, om de scheep jes vast te leggen. De totstandkoming van het Kanaal door Zuid-Beveland heeft aan deze primitieve toestand een einde gemaakt. Ook is sinds die tijd het schor verdwenen. Nevens de scheepvaart heeft ook de lakenweverij een tijd- land de bloei der gemeente helpen bevorderen. De goede ge legenheid der haven tot verzending der goederen, zal daar toe hebben meegewerkt. Nog een enkele woning is aan te wij zen waarin dit bedrijf werd uitgeoefend. De laatste wever was een zekere Adriaan de Leeuw; mijn ouders hebben hem nog gekend, zodat ook tot omstreeks 1850 of iets later deze tak heeft bestaan als nijverheid. In 1339 werd door graaf Willem aan Biezelinge het recht verleend een weekmarkt te houden op elke maandag, wat even eens zal meegewerkt hebben tot algemene welvaart der ge meente. Denkelijk heeft deze weekmarkt stand gehouden zo lang de scheepvaart voortduurde. Wanneer ze opgeheven is werd niet gemeld. Volgens overlevering is het tweede huis op de dijk de plaats waar de botermarkt werd gehouden. De vroegere in richting van het huis doet vermoeden dat zulks waarheid kan zijn. Een der oudste gebouwen, hoewel veranderd, is de vroegere herberg De Pauw, thans ingericht tot bakkerij. Met het huis ernaast heeft het één huis uitgemaakt, wat blijkt uit een kelder welke oorspronkelijk een ingang in de her berg had, en later is dichtgemaakt. Volgens een tekening

De Spuije | 1988 | | pagina 13