14 uit de kroniek van Bijlo, was de bouwvorm reeds in 1590 ge lijk ze op heden is. Het kelderraampje in het tweede huis is op die tekening ook te vinden. Enige jaren geleden is in de Noordstraat een gebouw afgebroken, dat bekend stond als de oude pastorie, waar bij het afbreken een balk werd ont dekt waarin een jaartal uit het laatst van 1400 werd aange troffen (bedoeld wordt de pastorie van de vroegere rooms- katholieke geestelijkheid). In de laatste 50 jaar is veel van het oude verdwenen, door nieuw- en verbouw, zodat wei nig meer is te vinden dat aan vroeger eeuwen doet denken. Na de hoge vloeden van 1530/1532 zijn de havendijken ver hoogd geworden, alsmede de kaden voor het dorp. Hierdoor kwamen enkele gebouwen lager te liggen dan de weg, wat nog in sommige woningen is op te merken. Wat nog wel aan vroe gere tijden herinnerd, zijn de namen, die aan sommige ge deelten gegeven worden; onder meer de markt, het plein voor het dorp, waar thans de bewaarplaats der brandspuit en de muziektent staat, en waar voorheen de oude openbare school stond, benevens een waterpomp. Dan de kade of kaaye zoals ze genoemd wordt, vanaf de marktput, achterom het dijkje. Het voorste en het achter ste slop, het voorste de straat langs de kerk (Noord straat), het achterste de straat naar de weg van Dijkwel (Nieuwe Kerkstraat). Een gedeelte van het dorp wordt de Blaaspoort genoemd. Waar deze naam van afkomstig is, ligt in het duister. Van een poort als zodanig kan wel geen sprake zijn, of het zou moeten zijn van de gangen of poor ten, waardoor men langs de huizen op het dorp kwam, die met de tijd zijn opgeheven. De enige uitgang van de Blaaspoort was vroeger gelegen aan de zuidzijde van de oostelijke dorpsstraat, waar deze zich nog bevindt. Later, ongeveer 50 jaar gelegen, is een tweede uitgang verkregen, door een op ril te leggen, vanaf de havendijk. Voorheen konden geen voertuigen daar passeren, omdat er slechts enige trappen waren, waartussen staken stonden. Oudtijds werden de bewo ners van het huis noordwaartsgelegenvan de staak of van de trappen genoemd. Vermoedelijk is deze toestand ontstaan door het verhogen der havendijken en bestendigd geworden tot onzen tijd. Genoemd huis is een van de weinige die de toestand van voor 1500 aanwijst.

De Spuije | 1988 | | pagina 14