19 ONTHULLINGEN Trouwe lezers van de Spuye wisten het wel. Op 31 oktober 1987 werd het monument voor de Canadezen op de Sloedam ont huld door ZKH Prins Bernhard in bijzijn van Canadese oud strijders, Schotten en Belgen, die eveneens op de Sloedam hadden gevochten, autoriteiten en andere genodigden en le den van de Heemkundige Kringen De Bevelanden en Walcheren. Ophalen van de voorgeschiedenis laten we hierbij achter wege. U raadplege nog eens het verhaal van Lt.Col. Forbes RMWO in ons Jaarboek van 1986 onder de titel De Vervloekte Dam. Samen met zijn Nederlandse vriend - en lid van onze vereniging B. Burkunk - was Forbes de feitelijke initia tiefnemer tot het plaatsen van een monument op de Dam voor zijn aldaar gevallen kameraden. De slag die eind oktober/ begin november 1944 in regen en modder door blunders van geallieerde bevelhebbers een uitermate trieste afloop ken de voor de regimenten Calgary Highlanders, Régiment de Mai- sonneuve en The Black Watch of Canada was al lang een ver geten slag geworden, totdat Forbes haar weer oprakelde en enkele bestuursleden van onze vereniging haar ter tafel bracht in het gezamelijke overleg met onze zusterverenig ing te Walcheren. Een werkgroep werd geformeerd, bestaande uit bestuursleden van beide verenigingen, en die ging aan de slag. Wat de totstandkoming van een eenvoudig monument had moeten wor den, werd door het plan om de Prins te vragen het monument te onthullen - en de Prins aarzelde geen moment - een ge beuren dat uniek genoemd mag worden in de geschiedenis van beide verenigingen. U houdt het echt niet voor mogelijk wat er allemaal komt kijken als "het Protocol" in werking treedt. We zullen u daarmee maar niet vermoeien, maar meteen onze dank betui gen aan de heer Kastelein te Middelburg, kolonel b.d., voormalig adjudant van Koningin Juliana, die doorkneed was in dergelijke zaken en het gehele gebeuren op doeltreffen de wijze heeft geleid. Zonder alle overige medewerkers van het werkcomité ook maar enigszins tekort te willen doen- ze hebben allemaal zonder uitzondering fantastisch werk ge-

De Spuije | 1988 | | pagina 19