31 omstreeks 1956 bij een verkaveling afgesloten Maartensweg, tegenover het hoefje van AlmekindersDeze bidkapel wordt vroeg en veelvuldig genoemd en aangegeven in diverse Zeeuw se boeken en op kaarten. Zelfs op een fantasiekaart uit 1274, op een kaart uit 1570 door Chr. Grooten, uit 1696 bij Smallegange, uit 1749 door J. Wagenaar, en in het midden van de 16de eeuw door Jacob van Deventer, waarbij zelfs de kapel met name, "St. Herten", genoemd wordt. Dr. C. Dekker noemt in zijn "Zuid-Beveland" een der kapel meesters van St. Maarten in de Groe - in 1571 - Marinus Cornelissenwonende tae AbbekinderenWijlen Pastoor Holt- kamp uit Goes noemt deze kapel een der oudste kerkjes van Zuid-Beveland, met Adriaen Blancxkinderen als kapelmeester in 1586. Mogelijk stond deze kapel ongeveer in die grote half cirkelvormige bocht en liggen eventuele restanten nu onder de inmiddels bijna rechtgetrokken weg naar 's-Graven- polder De grote bocht kan ook een natuurlijke buiging van de zeer oude kreek Versvliet geweest zijn, de kreek die naar Goes (de Voorstad) liep. De kapel bestemd voor de leefgemeen schappen deels Kloetinge en de Groe stond dan aan de oost zijde van de kreek. Helaas is ons geen afbeelding van de kapel van St. Maarten bekend, terwijl de plaats op ver schillende kaarten slechts globaal is aangegeven. Z. Roman en N. Visser tekenden in 1653 op hun kaart de weg Kloetinge naar "s-Gravenpolder nog slingerend. Op de genoemde kaart van de heerlijkheid van Kloetinge (1769) is de weg Kloetinge-'s-Gravenpolder reeds aangegeven als een rechte dubbele lijn, slechts met uitzondering van genoemde half cirkelvormige bocht. Alhoewel veel andere we gen op deze kaart met een enkele dubbele lijn zijn aangege ven is de 's-Gravenpolderseweg aangeduid met een dubbele lijn, niet met name genoemd. Deze dubbele lijn zou kunnen wijzen op een nieuwe, nog naamloze verharde ofwel steenweg. Hattinga noemt op de kaart van 1751 de rechte 's-Gravenpol- derseweg reeds "steenweg". De benaming "stenen straat" wordt al vroeg gebezigd in plaats van een niet verharde weg. Zandwegen worden soms na drukkelijk aangegeven, bijvoorbeeld de vroegere "des Heren Abtskerksche zandweg", de tegenwoordige Kloetingse weg. Het

De Spuije | 1988 | | pagina 31