38 DE BRAND TE BAARLAND (nacht van 14 op 15 juli 1882) BAARLAND. Jongstleden vrijdag was het alhier verhuring van de tienden der landerijen en bij die gelegenheid is het al tijd tevens kermis. Terwijl men toen tot laat in den nacht, ja tot in den vroegen ochtendstond zelfs, in de gemeente- herberg van J. de Jonge bezig was met dansen, ontdekte men in een oogenblik (klokke half twee) in het achterste ge deelte van het gebouw brand en wel in zulk eene hevige mate dat er aan blusschen spoedig niet meer viel te denken. Het geheele gebouw met de zich daarin bevindende gemeentekamer brandde tot den grond af, zoo ook de daarnaast staande schuur van Willem Otte. De spuiten van Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke gelukte het evenwel den verderen voort gang van den brand te stuiten, zoodat dan ook de eenige oogenblikken later komende brandweer der gemeente Kwaden- damme niet behoefde te werken. Het schijnt, dat de oorzaak van het ongeluk onbekend en de gebouwen en de meubelen ver zekerd zijn, uitgezonderd het archief der gemeente en dat van den polder Baarland, die voor een groot deel een prooi der vlammen werden. De registers van den burgerlijken stand en van het kadaster werden nog in tijds gered. Ongelukkig, diep treurig evenwel is het, dat bij dit onge val een mensch zijn leven heeft moeten laten Willem van Nugteren namelijk, van Ridderkerk overgekomen, om voor zijne lastgevers toezicht te houden en aankoop te doen van hier in de omgeving te veld staand vlas, was in genoemde herberg gelogeerd en had zich daarin reeds te bed begeven, toen de brand uitbrak en, ofschoon genoemde Van Nugteren zijn bed verlaten en pogingen aangewend heeft, om het ge vaar te ontkomen, ja men zelfs meent hem nog gehoord te hebben, schijnt hij den weg tot ontkoming niet te hebben gevonden, ten minste men vond later zijn verkoold lichaam dicht bij de zoldertrap. Hoe jammer dat men in de herberg geene gelegenheid heeft gehad, of er niet aan heeft ge dacht om den ongelukkigen man en vader te helpen Men vond nu slechts eenige rijksdaalders en guldens bij het lijk, maar men zegt, dat hij eenige duizenden aan bankpa pier bij zich zou gehad hebben, daar hij ook kwam, om de- pacht van het vlasland bij het rooven van den oogst te be ta len

De Spuije | 1988 | | pagina 38