19 ALS HET BEESTJE MAAR EEN NAAM HEEFT, door F.H. de Klerk. In het midden van de zeventiende eeuw waren er veel land bouwers die in financiële problemen kwamen. Door tegenval lende opbrengsten en slechte economische omstandigheden kwamen velen van hen in de knel te zitten. Met name zij die als pachter op een boerderij van een grootgrondbezitter werkten hadden het moeilijk om hun jaarlijkse pacht op te brengen. Op Zuid-Beveland was het in die periode niet anders. Ook daar waren veel boerderijen eigendom van grote heren die elders vertoefden. Zij hadden rentmeesters en zaakwaarne mers in dienst, die hun zaakjes behartigden. Zo komen we In het Goes van rond 1650 een Jacob Schelstrate tegen. Hij was in dienst bij diverse personen, die rond Goes eigendommen hadden liggen. Zo trad hij op namens de heer van Dirksland en namens mevrouw Van Uutwijck. Verder was Schelstrate ont vanger van de pacht van de molen van Wemeldinge. Ongetwij feld had hij meer van dit soort financiële baantjes. In het midden van de zeventiende eeuw was hij steeds be trokken bij gedwongen verkopingen van goederen, die toe behoorden aan pachters die achterstallig met hun pacht wa ren. In 1658 ging Willem Jansse Ponche, landman onder Ove- zande, voor de bijl. Hij had een schuld van 534 pond van de pacht over 1655-1658. Schelstrate verkocht zijn hele inboe del. Eerder al was Jan Cadam, landman in de Nissestelle, te grazen genomen door Schelstrate. In 1655 werden Cadam's beesten, gereedschappen en meubelen verkocht vanwege een schuld van It 21:2:5. De totale opbrengst van de verkoop was 48:4:4. Het overschot gaf Schelstrate aan de pachter. Na Cadam en Ponche was het in 1659 Marinus Anthonissen Westdijck, een boer woonachtig te 's-Heer Abtskerke, die zijn pachten over 1655-1658 niet meer kon voldoen. Zijn schuld bedroeg It 68:14:2. Waarom hier iets dieper op Ingegaan In de lijst van runderen die in opdracht van Schelstrate verkocht werden, worden de mees ten met hun eigen namen aangeduid. We kunnen in deze lijst dus lezen, hoe een zeventiende eeuwse boer uit Zuid-Beveland zijn koeien bij naam noemde. Westdijck bezat de volgende runde ren

De Spuije | 1988 | | pagina 19