23 jaar bij het graven van een greppel, tot een meter in de grond, op het achterste gedeelte, vond men op die diepte heel wat mislukte en stukken stenen, die daarin geworpen waren. Een bewijs dat het gehele stuk grond was uitgegra ven om de bekwame grondsoort te vinden. Zeer waarschijn lijk is het dus, dat het klooster gebouwd is van de stenen die in de dichtste nabijheid te verkrijgen waren. Dit kan ook het geval zijn geweest met de oude kerk van Biezellnge, dat de kloosterkerk was tot 1529 toen zij tot parochiekerk werd verheven. Dat dit laatste niet zonder strijd is gegaan, meldt ons Bijlo in zijn kroniek, waarbij hij de opmerking maakt dat de gespannen verhouding tussen de dorpen Kapelle en Biezellnge mogelijk van die tijd dag tekent. Die oude kerk was een eenvoudig gebouw, met een to ren als ongeveer nog heden te Kattendijke aanwezig is. In 1875 is tegen de oude kerk de tegenwoordige toren ge bouwd. De oude kerk is in 1908 afgebroken, en op dezelfde plaats een iets grotere nieuwe gebouwd. Kerkelijk leven in Biezellnge. In 1659 heeft Biezellnge zijn eerste hervormde predikant gekregen. Voor die tijd vanaf 1578 was het met Kapelle een kerkelijke gemeente, door dezelfde predikant bediend. De eerste predikant was Wilhelm Anslaar. De 30ste nu heden (1936) Is Ds. Van Steenbergen. Als bijzonderheid kan wor den vermeld, dat vanaf 1681 tot 1739 alle opvolgende pre dikanten, zes In getal, hier zijn overleden. De Afscheiding van 1834 is ook in deze gemeente langzamer hand doorgedrongen. Enkele personen gingen naar Goes, des Zondags ter kerk, waar Ds. Budding, toentertijd, veel volk tot zich trok, van de omliggende dorpen. Later tijd toen Ds. Budding minder zuiver Gereformeerd werd, gingen velen van hem af, en tot de Afgescheidenen over. Zoo ook hier, velen die hem vroeger aanhingen, verlieten hem. Ook door Ds. Ledeboer en Van Dijke, worden hier en daar godsdienst oefeningen gehouden. Door Ds. Van Dijke onder meer ook in Eversdijk, in het Wagenhuis, toen van Joh. Kloosterman (thans A. Brulnooge). In die tijd was er wel veel te horen, maar geen eenheid. Dit werd anders toen in april 1851 door Jacob de Roo, landbouwer te Biezellnge, volgens Bijlo aan Ds. A. de Bruin verzocht werd, in zijn schuur te komen pre diken. Er waren toen verscheidenen, die de Hervormde Kerk

De Spuije | 1988 | | pagina 23