predikant, zijn intrede. In 1869 werd de eerste steen ge legd voor een nieuwe kerk, door P. Boon als oudste zoon van de leraar, zoals nog te zien is in een steen in de voorge vel van dat gebouw. Als kleine jongen ben ik meermalen in het houten kerkje ge weest, en kan ik mij het innerlijke nog goed voorstellen. De ruimte was niet groot. In het midden was de gang, en aan beide zijden banken met leuningen. Daaronder een aarden vloer. Op het Oosteinde de preekstoel. Tegen de kerk aan de zuidzijde, was de woning voor de kosterin, zodat van die kant geen of weinig licht te bekomen was. Dat moest voorna melijk van de noordzijde binnendringen. Naar ik meen was een gedeelte van het schuurtje der kosterswoning ingericht als consistorie. In 1869 werd het kerkje, dat in de volks mond "De Tol" genoemd werd afgebroken. Wat nog bruikbaar was werd in de nieuwe kerk verbouwd. De nieuwe kerk werd gebouwd in de tuin van de vroegere oude pastorie, aan de straat naar Kapelle (gedacht moet worden aan de pastorie van de vroegere katholieke geestelijkheid). Voor de bouw werden oude stenen gebruikt, van de gesloopte vestingwerken van Bergen op Zoom. Het metselwerk werd verricht door C.B. Almekinders en W. Slabbekoorn Hz., onder toezicht van A. van 't Veer. Het timmerwerk door J. van Luik. In de tussen tijd dat de oude kerk afgebroken was, tot de nieuwe gereed was, werd godsdienstoefening gehouden in de schuur van H. Slabbekoorn, tegenover de wagenmakerij Toentertijd waren te Kapelle nog slechts A of 5 gezinnen, met enkele andere personen, die tot de gemeente behoorden. Het overgrote deel woonde te Biezelinge. De eerste Inrich ting was, langs de beide zijmuren bochten (banken) en in de lengte waar plaats was voor 25 personen. In het midden 80 stoelen, en daarachter 2 of 3 bochten, en voor de stoelen 1 bocht met een plaats voor de voorlezer. Aan weerszijden van de preekstoel, een bank voor ouderlingen en diakenen. De preekstoel was afkomstig van de kerk te Nieuwdorp. In het voetstuk stond het jaartal 18A1. De eerste pastorie was de derde woning vanaf de herberg De Pauw. Daarin hebben Ds. Boon vanaf 1867 en Ds. Van Apeldoorn tot 1891 gewoond. Welke laatste toen zijn emeritaat ontving, en in Goes zich metterwoon vestigde, waar hij op 87jarige leeftijd over leed. Zijn opvolger Ds. I. Contant, die in 1893 zijn intre- 2b

De Spuije | 1988 | | pagina 26