31 De nieuwe naamgeving van deze twee samengevoegde wegen tot één "Kloetingseweg" geeft duidelijk de verbinding tussen beide dorpen aan. Even noordelijker loopt echter vanaf de 's-Gravenpolderseweg bij het kruispunt de oude Tol, ook in westelijke richting een tweede Kloetingseweg. Deze weg vormde vanouds de zuidelijke (verharde) verbindingsweg van Kloetinge met Goes, deel van het oorspronkelijke Versvliet kreekwegje Kloetinge - de Tol - het historie geworden St. Joannaziekenhuis - via Ockenburg - Voorstad - Goes (de tijd van voor de spoorlijn, rijksweg en Patijnweg). De op korte afstand van elkaar parallel lopende "Kloetingse we gen" geven ondanks hun juiste lokale aanduidingen interlo kaal vaak aanleiding tot verwarring. Het eveneens op de 's-Gravenpolderseweg uitkomende Pijke's- wegje gaf verbinding met Goes - de Poel en aansluiting op de Langeweg naar 's-Heer Abtskerke. Het Pijkeswegje is waarschijnlijk genoemd naar Pieter Pijke, die omstreeks 1800 eigenaar is van de kapitale hofstede Welgelegen aan dit wegje. In 1845 werd deze markante boerderij uit 1674 bezit van de ambachtsvrouwe van Kloetinge. Sindsdien ach tereenvolgens in beheer (thans in bezit) van vijf opeen volgende geslachten der familie Harinck. De oude Bosseweg (kreekwegje) gaf vanaf de Langeweg aan sluiting op de 's-Heer Abtskerksezandwegzoals ook de kronkelende Oude Polderweg dit nu, via de "ruilverkave- lingsweg" eveneens doet. Zowel de Bosseweg als de Polder weg lelden naar 's-Gravenpolder, eventueel ook naar de hui dige Kloetingseweg. De ligging van het "Bosch" aan de "s- Gravenpolderseweg en de aansluitende Bosseweg doen bena- mingsverband vermoeden, evenals de aansluitende Bergweg ontleend zal zijn aan de aldaar gelegen vloedberg. [Kaart van de gemeente Kloetinge, 1866, door H. Suringar] Romeinse en middeleeuwse vondsten. In en om de hoek 's-Heer Abtskerke - Bosseweg - 's-Heer Abtskerksezandweg zijn in de loop der jaren (vooral tij dens de verkavelingen in de jaren '60 - '70) belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan, onder meer Romeinse en vroeg- en laat-middeleeuwse sporen van bewoning, mede een bevestiging van deze oude historische Bevelandse driehoek. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes bezit een

De Spuije | 1988 | | pagina 31