32 fraaie collectie Romeinse en latere gebruiksvoorwerpen, op gegraven rond 's-Heer Abtskerke. Zaterdag 6 juni 1987 werd in het eeuwenoude, puur middel eeuwse kerkje van 's-Heer Abtskerke een tentoonstelling ge houden van een unieke collectie gebruiksvoorwerpen van de vroegste bewoners van deze omgeving, uit de vroege en late middeleeuwen en ook latere perioden opgegraven in en om 's-Heer Abtskerke. Een uitzonderlijk samenzijn van deze vertegenwoordiging van de vroegste bewoners met de huidige dorpelingen in hetzelf de, onveranderd gebleven stijlvolle kerkgebouw. Mevr. L. de Jonge, medewerkster in het veld en verzamelaarster, gaf deskundige uitleg over deze prive-collectieEen presenta tie van een reeks miniatuur landbouwvoertuigen en -werktui gen gaf een beeld van de agrarische hulpmiddelen omstreeks een eeuw geleden. Een moderne reeks zeefdrukken en -tech nieken in combinaties, - de essentie van de waarheid -, gaf een beeld van de denk- en leefwijze van de huidige genera tie. De ring om de kerk was gevuld met een eigentijdse rom melmarkt, evenzeer een tijdsbeeld, van de wijze waarop ex tra onderhoudskosten van kerk en pastorie samen verwezen lijkt werden. In het hart van de eerder omschreven historische driehoek Kloetinge - 's-Heer Abtskerke - 's-Gravenpolder stond In vroeger eeuwen een Buitenplaats met boerderij, bos, boom gaarden, zaailanden en weiland. Alléén de woning van de boerderij, die de naam Zomerrust nu nog steeds draagt, houdt de herinnering levendig aan dit complete buiten Zomerrus t Zekerheid over het bestaan en de plaats van het buiten kwam aan het licht tijdens drainagewerk in het najaar van 1986 in de boomgaard van het huidige Zomerrust, waar de zware graafmachine bleef steken op een grote, vrij harde, behakte driehoekige natuursteen, tussen het puin van zeer oude groot en klein formaat rode baksteen als f underingsres ten en de later toegepaste platte IJsselstenen.

De Spuije | 1988 | | pagina 32