34 Kloetingseweg) De buitenplaats (vanouds gemerkt met nr. 44) ten zuiden van de 's-Heer Abtskerkse Zandweg, de boer derij (nr. 45) ten noorden van deze weg. Het nu alleen staande oude boerderijhuis geeft de oorspronkelijke plaats duidelijk aan. Boerderij en buiten stonden schuin tegenover elkaar. De boerderij stond vroeger dichter aan de oude zandweg. In 1968 (verkaveling) is de Zandweg iets zuidelij ker gelegd. De bouwvallige houten landbouwschuur (tegen het woonhuis), met riet gedekt, stond met de stallen, varkens hok en mestvaalt aan de weg, de twee mendeuren aan de noord zijde. Een vrij brede sloot (watergang) met knotwilgen scheidde het romantische zandweggetje van het erf. De schuur, die opvallend lager was dan het huis, is afgebro ken in 1942. Deze schuur was niet de oorspronkelijke schuur Op vrijdag 26 mei 1837 wordt verkocht de "hechte, sterke en sedert weinige jaren geheel nieuwe gebouwde hofstede (ge merkt no. 45) - 46 bunders, 75 roeden, 30 ellen, gelegen in de gemeente Kloetinge en 's-Heer Abtskerke aan de straatweg naar 's-Gravenpolder" (advertentie uit de Goesche Courant van 26 mei 1837). De oorspronkelijke schuur is waarschijn lijk even hoog, of zoals ook voorkomt, hoger geweest dan het nu nog oorspronkelijke huis. De zijgevel waartegen de schuur was aangebouwd vertoont nu namelijk geheel andere en onregelmatiger gemetselde steensoorten. Alle gevels zijn met de vroegere gebruikelijke dunne gele Utrechtse ofwel IJsselsteen opgetrokken. Na de afbraak in 1942 van de toen inmiddels bouwvallige schuur van ongeveer 1835 werd de "westelijke" gevel van het boerderijhuis buitenschuurDeze gevel werd bepleisterd. Een latere bewoner liet, met andere steensoorten, deze muur verzwaren tegen regendoorslag. De oude oorspronkelijke schuur van vóór 1837 moet een zwakke fundering gehad heb ben. Bij het slopen in 1942 van de laatste schuur bleek de fundering aan de zuidzijde (mestvaalt en watergang) in drie fasen verzwaard te zijn. Bij het puinruimen, door eigenaar de Looze, kwam een grote baksteen tevoorschijn, waarin het jaartal 1574 was gebeiteld. Het is niet waarschijnlijk dat het jaartal betrekking heeft op de bouw van het boerde rijhuis. Eerder zou deze steen afkomstig kunnen zijn van de sloop (in de 19de eeuw) van het tegenovergelegen "buiten" Zomerrust. De steen is helaas niet bewaard gebleven. Veel ouin treft men in de huidige boomgaard verspreid, nog

De Spuije | 1988 | | pagina 34