INGEBRUIKNAME NIEUW GEMEENTEARCHIEF Op 10 januari 1989 nam het gemeentearchief de nieuwe huis vesting op Wijngaardstraat 3 als kantoorruimte in gebruik in een bijeenkomst met het college van burgemeester en wet houders en leden van de gemeenteraad. Ook waren de archi tect, de bouwer en de provinciaal archiefinspecteur pre sent. In zijn openingsspeech haalde de gemeentearchivaris, L.J. Abelmann, een stukje historie naar voren. In de jaren '20 richtte men in het stadhuis aan de Grote Markt een archief- kluis in op de begane grond - waar nu het lunchcafé is ge vestigd - terwijl de gemeentearchivaris van toen, op de zolder van het stadhuis zijn werkkamer had. Rond 1937 werd de situatie vrijwel onhoudbaar. Gezocht werd naar een nieuw onderkomen, zoals het Soepuus en de brug wachterswoning. Maar tot een oplossing kwam men niet. Zo bleef het archief in het stadhuis gevestigd tot 1970 toe. Na de gemeentelijke herindeling van 1970 werd het archief voor een deel opgeslagen in het voormalig gemeentehuis van 's-Heer Arendskerke en voor een deel in het pand Wijngaard straat 3a. In 1972 kon een nieuwe archiefkluis in gebruik worden genomen. In 1988 kon een tweede archiefkluis inge richt worden, gebouwd naast de bestaande. In december 1988 volgde de verhuizing naar het pand waarin voorheen de bi bliotheek was gevestigd. Ter gelegenheid van de ingebruikname heeft het gemeentear chief een folder vervaardigd waarin taak en doelstelling van het archief is verwoord met een stukje geschiedenis van het pand Wijngaardstraat 3. Het eerste exemplaar van deze folder werd door de gemeentearchivaris overhandigd aan loco-burgemeester De Leeuw. Wethouder De Leeuw beaamde in zijn antwoord, dat de gemeen te niet altijd even zorgvuldig is geweest met haararchie- ven. Hij kon zich nog herinneren, dat zelfs raadsleden spraken over het "opruimen van die rommel" wanneer er over de archieven werd gesproken in de vergaderingen van de raad. Hij sprak als zijn mening uit, dat de heer Abelmann

De Spuije | 1989 | | pagina 17