in de 13de eeuw aanzienlijke eigendommen aan grond in het gebied rondom Kattendijke verworven. In een charter van 22 oktober 1323 waarin graaf Willem III aan het convent van Ter Doest toestemming geeft voor permanente vestiging van een geestelijke op deze kloosterboerderij wordt gesproken over "de uythoff en al dat goed van Monsterhoec"Omstreeks deze tijd zal ook aan de uithof een kapel zijn verbonden (zie afbeelding 1). Volgens Dekker is de komst van de Cisterclensers op Zuid- Beveland van grote betekenis geweest. In de jaren '80 van de 12de eeuw was de Zuidbevelandse bedijking nog niet ge heel voltooid; zo drong in het bijzonder bij Kattendijke nog een diepe kreek het land binnen. De monniken van Ter Doest hebben niet alleen de bedijking op kritieke plaatsen ter hand genomen, maar tevens hebben zij grootschalige landbouwproductie op touw gezet. Aangenomen mag worden, dat de plaatselijke ambachtsheren hiertoe niet bij machte wa ren. Door de nieuwe kerkelijke indeling van 1559 hield de abdij Ter Doest op te bestaan. De bezittingen ressorteerden daar na onder het nieuw opgerichte bisdom Brugge. Dit was echter van korte duur, want in 1582 gingen deze goederen over op de graaf Van Schwartzburg. Deze graaf was een zwager van Willem van Oranje door zijn huwelijk met Catharina van Nas sau. Na diens overlijden was zijn gemalin Catharina door geldgebrek genoodzaakt al haar bezit in Zuid-Beveland van de hand te doen. Op 28 februari 1583 werd Aert Dijkstraten eigenaar van het volgende: "Het huys genaemd Monsterhouckmet schueren en stallen, "keeten, boogaert ende alles, dat den huyze competerende "zoo van tienden, vogelrije en visscherije, met AO geme- ten lands". Met behulp van de zich in het archief van het waterschap De Breede Watering Bewesten Yerseke bevindende overlopers van het ambacht Kattendijke is het mogelijk om de achtereenvol gende eigenaren van het huis "Mons terhouck" en de latere hofstede "Monnikenhof" vanaf 1604 na te gaan. Volgens J. ab Utrecht Dresselhuis is de uithof "Monsterhouck" in 1629 voor afbraak verkocht. Dit stemt overeen met de gewijzigde benaming van de parochiehoekTot 1625 wordt in de overlo-

De Spuije | 1989 | | pagina 25