DE NALATENSCHAP VAN MEESTER FELEUS, door L.J. Abelmann. In 1986 ontving het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland uit handen van mevrouw J.D. van Waarde een grote hoeveelheid papieren en foto's afkomstig van haar grootvader van moe derskant: I.J.E. Feleus, schoolhoofd te Kattendljke. Deze collectie bevatte naast veel familiefoto's van de fa milie Feleus ook foto's van aangetrouwde families, zoals Van Dulleraen en Van Waarde. Het geheel geeft ons een goed beeld van de dorpsgemeenschap van Kattendljke uit de perio de 1880 tot 1940. Meester Isaac Johannes Eliza Feleus werd te Kattendljke ge boren op 25 februari 1864. Hij was een zoon van Florus Fe leus en Johanna Verijzer. Na zijn opleiding tot onderwijzer werd hij in 1881 kwekeling aan de openbare school van zijn geboortedorp. In 1885 werd hij benoemd tot onderwijzer. Hij had inmiddels reeds verkering met Dirkje Flipse, gebo ren op 12 maart 1866 te Wissenkerke. Zij was de dochter van Izaak Flipse en Pieternella Spruit. Het huwelijk tussen meester Feleus en Dirkje Flipse werd te Kattendljke geslo ten op 28 januari 1886. Uit dit huwelijk werden één zoon en twee dochters geboren. In 1917 volgde meester Feleus de hoofdonderwijzer A. Arnol- di op. Op 57jarige leeftijd zag de hoofdonderwijzer Feleus zich wegens zijn zwakke gezondheid genoodzaakt om zijn ont slag te nemen. Hij bleef in zijn geboorteplaats wonen en overleed na een korte ziekte in het ziekenhuis te Goes op 1 september 1939. Onder veel belangstelling werd hij daarna op 3 september ten grave gedragen. In een aantal hoofdstukjes willen wij aan de hand van mees ter Feleus terugbladeren in de geschiedenis van Kattendljke Wij maken daarbij dankbaar gebruik van de vele aantekening en die hij na zijn vervroegde pensionering in een aantal schoolschriften heeft bijeengebracht.

De Spuije | 1989 | | pagina 4