BIEZELINGE (4). door H. Slabbekoorn. In deel 3 in De Spuye van augustus 1988 besteedden wij aan dacht aan de kerkelijke geschiedenis van Biezelinge. In dit slotdeel ronden wij het verhaal af. In het laatste tiental jaren der vorige eeuw zijn verschei dene gezinnen naar Amerika vertrokken. Deze met nog andere, die naar naburige gemeenten vertrokken, waar de oestercul tuur in bloei toenam deden het ledental der gemeente sterk afnemen. De vertrokkenen waren allen bewoners van Biezelinge. Door geboorte en vestiging waren ook te Kapelle de huisgezinnen die tot de gemeente behoorden vermeerderd. Ook de Doleantie werkte daaraan mee. Een viertal gezinnen verliet de Her vormde Kerk, en voegde zich later bij de Christelijk Gere formeerde Kerk. In 1900/1901 werd te Kapelle een woning gekocht, die voor taan dienen zou voor woning van de leraar. Ds. Kersies ver trok alzo van Biezelinge naar Kapelle. Enige jaren later werd de naam van de kerk veranderd, en in plaats van Bieze linge, Kapelle-Biezelinge genoemd. Na Ds. Kersies hebben in die pastorie gewoond Ds. R.K. van Hummelen, Ds. N. Postema, Ds. B. Knoppers en gedeeltelijk Ds. A. Scheele. Voor Ds. Scheele is later de pastorie ge bouwd welke hij nu nog bewoond tegenover het vroegere "Jagtlus t" Ten tijde van Ds. Van Hummelen was reeds gesproken om een nieuwe kerk te bouwen meer in de nabijheid van Kapelle. De wijl echter dit plan geen algemene bijval vond achtte Ds. Van Hummelen de tijd niet gekomen om daarop verder te gaan, en bleef de toestand zo als ze was. Enige jaren later met de komst van Ds. Knoppers in 1914 kwam dit plan wederom ter sprake naar aanleiding van een tekort aan zitplaatsen in het kerkgebouw. Voorgesteld werd om de kerk te vergrooten, of een grotere kerk op de zelfde plaats te bouwen. Dit voorstel werd door de kerkeraadsleden die te Kapelle woon den niet aanvaard, omdat zij een nieuwe kerk verlangden meer in de nabijheid van Kapelle. In een samenkomst van de manslidmaten van de gemeente waar over beide voorstellen gestemd zou worden staakten de stemmen met 27 voor en 27 tegen.

De Spuije | 1989 | | pagina 20