1814: Verkoop no. 1. Een familielid - mr. Aarnout van Citters (directeur van de Directe en Indirecte belastingen in Zeeland te Middelburg) verzoekt ten overstaan van de notarissen Adrianus de Jong en J. Soetebier in zijn kwaliteit als "Executeur in genoem de nalatenschap" aan de meestbiedende deze te veilen te 's— Gravenpolder in de herberg van Pieter de Broekert om 6 uur "s avonds een buitenplaats met deszelfs heerenhuislnge (no. 44), koepel, tuinmanswoning, koetshuis en verdere timmering genaamd Zomerrust, met bosschen, beplante weyen, boomgaar den met moestuin, samen 39 gemeten, 295 roeden. Voorwaarden onder meer: tuinman Pieter Kooman in dienst te houden tot 1 mei 1815 en huisvesting te verlenen. De bui tenplaats is onverkocht gebleven. Op 7 november 1814 was er nog verkoop op de buitenplaats (ten overstaan van genoemde notarissen) van een grote partij tuinmansgereedschappen, broeibakken, broeiramen, ladders, 2 boten, visch- en tuin- netten. Op een later tijdstip is het ons "onbekende" ge bouw gesloopt. In de "Franse" periode zijn verschillende buitenhuizen gesloopt, mogelijk ook Zomerrust. Een kleine aanwijzing omtrent de sloop van het buiten geeft de latere verkoop van de hofstede, behorende tot het land goed 25-26 okt. 1814: verkoop hofstede no. 45 (naamloos; notaris Adrianus de Jong). 21 mei 1845: verkoop hofstede no. 45 (naamloos; notaris Andrles Smallegange) 9 dec. 1845: verkoop hofstede no. 45 (naamloos; notaris Andries Smallegange). In de kantlijn van de koopakte wordt een door alle getuigen getekende toevoeging goedgekeurd, namelijk: genaamd Zomer rust. Koper is de heer Jacobus Brevet, burgemeester en no taris te IJzendijke. Waarschijnlijk is door Brevet de naam van het gesloopte buiten toen overgebracht op de boerderij. Op een kadastrale kaart van Kloetinge uit. 1823 komt de plattegrond van het buiten niet meer voor. 1814: verkoop no. 2 Een capitale hofstede met deszelfs huizinge, schuur, keete en verdere timmeringe, staande in de gemeente Kloetinge no.

De Spuije | 1989 | | pagina 27