gestegen. Het zijn voorbeelden van inflatie die er niet om liegen en we kunnen ons afvragen in hoeverre de bewoners van Kapelle de invloed hiervan ondervonden. Uit het nu vol gende kan men zelf aan de hand van nuchtere cijfers het antwoord destilleren. Verantwoording De hoofdelijke omslag was een gemeentelijke belasting op het inkomen. Het was een kohierbelasting hetgeen wil zeg gen dat elk jaar een lijst, kohier geheten, werd samenge steld van alle belastingplichtigen en deze lijst werd gedu rende zes maanden bij de gemeente-ontvanger ter inzage ge legd Ondanks vele naspeuringen heb ik tot nu toe geen antwoord gekregen op mijn vraag waarom die openbaarmaking noodzake lijk was. Het belastbaar inkomen werd verkregen door het inkomen te verminderen met "een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud", zijnde een bedrag van f. 500,- plus f. 25,- voor ieder kind beneden 13 jaar. De aldus berekende belastbare inkomens werden verdeeld in klassen, begin nende met klasse 1 met een belastbaar inkomen van f. 25,- tot f. 75,- waarbij een belastingaanslag behoorde van f. 0,60. Voor de klasse 100 waren de grenzen f. 21.700,- - f. 22.000,- met een aanslag van f. 970,25, een gematigd progressief tarief waar velen thans jaloers op zullen zijn. Voor de berekeningen van de inkomens is in het hierna vol gende uitgegaan van het gemiddelde van elke klasse, ver hoogd met f. 500,- waarbij f. 25,- per kind beneden 13 jaar wordt' verwaarloosd. De wiskundig gemiddelde fout die hier door gemaakt wordt ligt voor de laagste inkomens tussen plus en min enkele procenten en voor de hoogste inkomens is deze minder dan één promille. Fouten van deze geringe om vang zijn verwaarloosbaar, zeker als men zich afvraagt wat de juistheid geweest is van de gegevens aan de hand waarvan het kohier werd samengesteld. Navraag bij belastingdeskundigen gaf tot resultaat dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat de opgaven voor de inkomstenbelasting in 1918 van een ander betrouwbaarheids gehalte waren dan die van deze tijd, een antwoord waarop men kan laten volgen: "een denkertje" of "honni soit qui mal y pense" wee degene die er kwaad van denkt).

De Spuije | 1989 | | pagina 47