pannen kalken, waarop de oesterbroedval zich vastzette. De directeuren leidden oesteropzichters op. Zoals met alles was de een beter dan de ander. De strijd om de beste opzichters aan hun zaak te verbinden werd soms gevoerd in de kolommen van de Goese Courant door middel van ingezonden s tukken Zo verscheen in de krant van zaterdag 30 november 1872 het volgende stukje: "Aan de heer A. Nortier te Goes. Ik veroorloof mij aan U openlijk de volgende vraag te stel len: Hoe is Uw gedrag te Yerseke in overeenstemming te brengen met het tiende gebod? C.L. de Meulemeester." De heer Nortier begreep waar het om ging en reageerde in de krant van donderdag 3 december 1872. Het stuk is tamelijk lang, maar omdat ér lonen en zelfs kinderarbeid in voorkomt is een verkorte weergave niet onnuttig. Nortier schreef: "Op de vraag over het tiende gebod zal ik niet antwoorden. De heer Meulemeester heeft willen zeggen: Gij zult niet begeren Uws naasten dienstknecht. Gedurende mijn verblijf op Yerseke bracht Van der Endt, opzichter der oesterbanken bij de heren Meulemeester en Van Renterghem, mij gekochte oesters. Ik zegde Van der Endt ook wel een paar percelen te willen hebben, alwaar hij voor kon zorgen en dat hij wel als opzichter wilde fungeren. Hij zou dit met zijn toenma lige werkgevers overleggen. M. is op deze vraag zo driftig geworden, dat hij Van der Endt zijn dienst heeft opgezegd. Toen heb ik hem in dienst genomen. Niet voor f. 7,- wat ik veel te weinig vind, maar voor f. 12,- in de week, want zij moeten niet alleen des daags maar ook "s nachts hun werk doen Natuurlijk reageerde De Meulemeester hierop: "Tijdens Uw verblijf te Yerseke hebt gij U kunnen vergewis sen dat de omvang mijner onderneming zodanig is, dat één opzichter nauwelijks in staat is zijn werk naar behoren te doen. Ook moet gij indachtig zijn, niemand kan twee heren dienen, en heb hem op 30 november ontslagen. Eigenlijk laat gij voorkomen alsof ik C. van der Endt loon heb onthouden; maar heb ik dan niet zijne kinderen oud 8, 10 en 12 jaar in de loop van dezen zomer ieder f. 3,- tot f. 4,50 en 60 cent 11

De Spuije | 1990 | | pagina 13