kerkdienst gehouden van de Vrij Evangelische Gemeente. De daarbij aanwezige kinderen begonnen plotseling te huilen en rumoer te maken, omdat de geest van Budding nog steeds aan wezig was. De dienst moest gestaakt worden. Datzelfde jaar werden er 5 miljoen pannen in de Ooster- schelde uitgezet. In december was er veel drijfijs. 1876. In maart van dit jaar liet de firma De Groot en Bolier te Yersekendam 7 arbeiderswoningen bouwen. In mei volgde de firma Kakebeeke met 6 woningen öp de Yerseken dam De enkele jaren geleden zo bloeiende oesterhandel te Brui- nisse werd bijna in zijn geheel naar ,Yerseke verplaatst. Op 16 augustus van dit jaar vond de aanbesteding plaats van een woonhuis met pakhuis voor de firma Kakebeeke, het huis met de ton. Vele jaren werd het gebruikt door de firma Van Loo, nu door een zoon van Kees van Damme. De bouw werd aangenomen voor f. 8.989,-. Enkele jaren geleden diende het huis als decor voor een film. De firma Van de Broeke bouwde 3 arbeiderswoningen. In oktober 1876 volgde het post- en telegraafkantoor met een woning voor de beambte. Het kan allemaal niet op. Niemand denkt aan het gezegde: "Zet de tering naar de nering, of uw nering krijgt de tering." De bevolking was dat jaar toegenomen tot 1571 zielen. 1877. De eeuwenoude meestoof met de mooie naam De Star vond zijn absolute einde. Op donderdag 8 februari werden de losse goederen verkocht, terwijl de dag daarna de meestoof, het pakhuis en stamphuis volgden. Koper was de oesterfirma De Groot en Bolier voor f. 6.105,-. Weg aloude glorie! De heren De Meulemeester Co. Swaan en Van Renterghem verzonden grote hoeveelheden oesters per spoorweg naar het buitenland. J.P. Bredius was voornemens om op zeer grote schaal de oestercultuur ter hand te nemen. De kolenver- eniging Helpt IJ Zeiven werd per 1 maart opgericht. De bevolking telde nu 1723 zielen. 14

De Spuije | 1990 | | pagina 16