en L. Zocher aangesteld werden tot commissaris. Al deze mannen waren te Yerseke bekende figuren. De bevolking telde nu al 2032 zielen. Haart 1880. De heren De Heulemeester en Co., en jhr. Pompe van Heerdervoort gingen deelnemen in de Internationale Visserij - ten toons telling in Berlijn, welke in april geopend werd. Onder nr. 78 van de catalogus vond men eigenlijk alles over de oestercultuur. Ze hadden hiertoe een fraai boekwerkje samengesteld met foto's, ook van Yerseke. De beschrijving was in het Duits. Ik ben benieuwd of De Meule- meester en Co. te Yerseke dit nog in zijn oude archieven heeft bewaard. De langdurige winter van 1879/80 gaf veel schade. Bij duizenden gingen de zaaioesters verloren. Andere jaren kwam men in april/mei handen te kort om het vele werk te verrichten, nu waren er vele handen over. In gewone jaren telde men 60 a 70 broedjes per pan, nu slechts nu en dan een enkele. De bevolking telde 2101 zielen. Het bewoners aantal van Yerseke had zich in de periode 1870-1880 verdubbeld Door de uitbreiding van de oestercultuur in de Ooster- schelde bleef de bevolking sterk groeien. In januari 1884 was het aantal inwoners reeds opgelopen tot 2478 zielen. Steeds meer oesterfima's werden opgericht, steeds kwam er meer werk bij. De woningnood was door de overbevolking ont zettend groot geworden. Natuurlijk werd er veel gebouwd, hele nieuwe straten ontstonden, maar het was gewoonweg door de heren bouwers en opdrachtgevers niet bij te houden. Deze woningnood werd nog vergroot door zo'n 300 mensen die van elders aangelokt door de goede verdiensten In Yerseke kwamen werken. Ze lagen zo men dit noemde "in de kost", maar ook zij moesten een dak boven hun hoofd hebben, een plaatsje om te slapen. Zo lagen velen met velen op een klein zoldertje, zowel mannen als vrouwen. Ook sliepen ze in opgezette tenten en zelfs wel in gebouwde rieten hutten. Het was een janboel van jewelste. In elke tak van beroep kwam men handen te kort, steigerbouw aan de oevers van de Schelde om loodsen hierop te bouwen, maar ook om te laden en lossen, oesterputtenbouwoesterbewerking, dakpannen 17

De Spuije | 1990 | | pagina 19