nacht van 30 op 31 december 1879. Naast opzichter was hij tevens onbezoldigd Rijksveldwachter. Hij liet een vrouw en 6 kinderen achter. De algemene opvatting was dat hij door wurging om het leven gekomen was. De daders hadden het zo geschikt alsof Bertje zichzelf had verhangen. Toen men hem vond zat hij op de knieën op een oesterbank in de loods, met een stuk touw om zijn nek aan een balk, een geopende bijbel naast hem. Deze bijbel moest de schijn wekken alsof Verbeek, die zeer godsdienstig was, in een vlaag van waan zin een einde aan zijn leven had gemaakt. Voor de deftige heren die uit Holland kwamen, vooral uit Den Haag, Delft, Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, was hier geen geschikte plaats om te overnachten. Dit duurde tot hotel De Oesterbeurs verscheen. Voordien vond bijvoor beeld de Graaf van Palland onderdak bij bakker Cornelis van Oosten, jhr. Groenix van Soelen bij zijn opzichter P. Dijk- wel, en jhr. Pompe van Meerdervoort bij Joos Sandee. Meer dere burgers stelden hun huis beschikbaar voor deze onder nemers die van verre kwamen. Hoewel deze stadslui niet de eerste de beste waren stonden ze algauw slecht aangeschreven bij de eenvoudige dorpsbewo ners. Het bleek al spoedig dat hun zoontjes die hier in naam van hun vader vertoefden te vaak de bloemetjes buiten zetten en brasten en slempten tot in de kleine uurtjes. Natuurlijk was dit niet bij allen die uit den vreemde kwamen De oesteraandelen vlogen als broodjes over de toonbank in het gehele land en werden tegen hoge prijzen verkocht. Soms werd een niets bezittende firma opgericht met enkel een gepacht perceel als waarborg. Ook Belgen werden wel aandeelhouder. Men sprak van het Zeeuwse Klondyke als Yerseke bedoeld werd. Er werden groepjes gevormd die zich er speciaal op toelegden om waardeloze aandelen te verkopen. Vooral Jantje Molhoek, Sauer en Glerum waren vlotte zakenlui in de aandelenhandel. De twee plaatselijke predikanten waren ook al aangestoken door het natte goud en waren aandeelhouder van een firma. Eén der predikanten richtte met enkele anderen zelf een oesterfirma op. 19

De Spuije | 1990 | | pagina 21