Het kerkbestuur zegde kort daarop aan de gemeente de huur van de celruimte op. In 1885 werden toen twee cellen aan de Stokvisstraat gebouwd. In deze tijd verrezen ook bankgebou wen te Yerseke, onder andere van Van Heel en Co., en Vogel en Waal. Op woensdag 27 februari 1886 had "s avonds in de Oesterbeurs de eerste vergadering plaats van het nieuw opgerichte Departement Yerseke van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen met 30 leden. In oktober van dat jaar werd besloten om een bibliotheek te beginnen. 30 miljoen pannen werden in 1885 uitgezet, terwijl meer dan 34 miljoen oesters per spoorweg verzonden werden. Begin januari 1887 leden 198 kinderen aan de mazelen, half januari was dit aantal opgelopen tot 351, enkele dagen later telde men er al 426 Het uiteindelijke totaal liep in februari op tot 654 patiënten, waarvan er tien overleden. Twee dikke vrienden (eens zouden ze elkaar in de haren vliegen) de nieuwe burgemeester van Yerseke de heer D. Koeleman en de plaatselijke predikant ds. H. Vermaas, wilden uiteindelijk toch ook wat gaan profiteren van het aardse slijk en stichtten een oesterbedrijfDe aandelen hiertoe waren te koop te Amsterdam. De onderneming kreeg de mooie naam Fauna. Notaris Prins te Kruiningen werd directeur. Het beginkapitaal bedroeg f. 125.000,-. In februari 1887 had Yerseke zich opgewerkt tot een bezit van 156 vaartuigen met een tonnage van 2357 ton. Toch moesten de Yersekenaren nog steeds naar Kruiningen of Tholen om hun consenten te halen. Ter vergelijking: op dat moment hadden al de andere plaatsen rondom de Oosterschelde slechts 154 vaartuigen en een totaal tonnage van 2113 ton. Burgemeester Koeleman slaagde erin om de consenten vanaf die tijd ook te Yerseke verkrijgbaar te stellen. Yerseke telde in deze jaren drie kiesverenigingen: Ora et Labnra, Recht voor Allen en Eendracht Maakt Macht. Steeds meer bleek het belang van het Kanaal door Zuid- Beveland voor Yerseke: in 1886 werden 2416 vaartuigen op het kanaal geteld met een tonnage van 30.736 ton aan 22

De Spuije | 1990 | | pagina 24