schelpdieren. In oktober van 1887 bracht de firma De Meule- meester en Co. een raderboot in de vaart, gebouwd op de werf De Schelde te Vlissingen. Deze boot was uitgerust met twee stoommachines en een afzonderlijk werkende kormachine. Het schip kreeg de naam Felix. In november van dat jaar bracht driekwart van de inwoners van Yerse dank aan advocaat De Witt Hamer, die door zijn pleidooi voor de rechtbank onze vaak dronken, maar geliefde politieman Joh. Koster wist vrijgesproken te krijgen wegens vermeende dronkenschap. En als je alles gehad hebt, begint het nog te spoken ook. Er werden 13 tovenaars te Yerseke geteld die zich hier gevestigd hadden. Zo werden Nele en Liene Sandee totaal betoverd, waarna ze zich vreemd gedroegen. Ze moesten onttoverd worden, velen kwamen hieraan te pas van heinde en verre. Vader Joos Sandee werd hierdoor straatarm. Vele ouderen op Yerseke zullen zich dit verhaal nog weten van hun ouders. We naderen nu het jaar 1888. Yerseke had toen 3961 inwoners een aantal dat sinds het begin der oestercultuur (1870) verviervoudigd werd. Dit jaar zou de Yersekse geschiedenis ingaan als het jaar van de opstand of revolutie. Het jaar begon met een Heil en Zegenwens voor Yersekenaren van de heer M. Daane Jz., slager en mandenmaker aan de Paarden markt. In de loop van het jaar bleek dat er weinig heil en zegen voor het dorp beschoren was. In de vergadering van de gemeenteraad van 11 juli 1888 deden de gereformeerde raads leden het voorstel om de jaarlijkse kermis af te schaffen. De voor- en tegenstanders deden hierover hun zegje. De heer Sauer, echt niet gul in het dagelijkse leven, stelde dat men minvermogende mensen wat genot moest gunnen. Ze moesten niet als slaven leven, werken en niets dan werken, hij begreep niet dat iemand daar tegen kon zijn. Een tegenstan der der kermis gaf Sauer ten antwoord: "Wie zo partij trekt voor de armen moest hun wat drinkgeld geven." Sauer knoopte dit gezegde goed in zijn oren, zoals later blijken zou. Daarna werd het voorstel tot afschaffing van de "Yese mart" met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. 23

De Spuije | 1990 | | pagina 25