van maandag 28 op dinsdag 29 april brak er brand uit in het kerkgebouw van het leger des heils. Het dak ging hierbij gedeeltelijk verloren. De dader bleef onbekend. In de nacht van 10 op 11 juni werden de windvaantjes die op luchtkokers van het kerkgebouw stonden afgerukt. Na een betrekkelijk kalme maand begonnen op zaterdagavond 5 juli en zondag 6 juli de ordeverstoringen der godsdienstoefeningen weer toe te nemen, en wel zodani.g dat de diensten moesten worden ge staakt. Het kerkgebouw moest door de politie ontruimd worden. Bij veldwachter Bles, die bij deze ontruiming zeer streng was opgetreden, werden daarop de ruiten ingegooid. Wrede, lugubere tonelen speelden zich af in de nacht van zaterdag 26 op zondag 27 juli, toen bij A. van de Burght, eveneens aanhanger van het heilsleger, van twee geiten de kop werd afgesneden. Diezelfde avond kreeg een oppassend huisvader twist met zijn vrouw, die zich gereed maakte om naar een bijeenkomst van het leger te gaan. De man verzette zich hiertegen en een ruzie was het gevolg, waarbij de man van zijn echtgenote een klap in het gezicht kreeg. Van opwinding kreeg de man daarop een hartaanval. Zijn toestand was "s maandags nog zeer zorgwekkend. Op donderdagavond 31 juli werd de heilslegervlag plechtig ingewijd in Yerseke. Ook toen stonden heilslegerofficieren bloot aan ernstige mishandelingen. Ze werden dusdanig ge slagen dat ze in angst bij omwonenden moesten binnenvluch ten. De keurige voorgevel van A. van de Burght werd met olie en teer zodanig bewerkt dat schoonmaken onbegonnen werk was. Op woensdagmorgen 8 oktober bezocht de commissaris des konings jhr.mr. A.P.C. van Karnebeek de gemeente Yerseke. B. en W. ontvingen hem vriendelijk en gastvrij, maar zijne excellentie was minder vriendelijk. Hij wees het gemeente bestuur er op dat in ons land volkomen vrijheid van gods dienst bestond, een recht dat zelfs in de grondwet gewaar borgd was. Nadat hij in dergelijke niet mis te verstane bewoordingen het gemeentebestuur op zijn tekortkomingen gewezen had, vertrok hij. Daarop vonden een flink aantal arrestaties plaats van de voornaamste relschoppers. De mees ten moesten in Goes 30

De Spuije | 1990 | | pagina 32