•half twaalf zag een voorbijganger nog licht door het boven venster, en dacht: "ze zijn bij Poelman nog laat op." Het licht was echter een dodend vuur. De heer des huizes hoorde geschreeuw op de zolder, het was de dienstbode die angstkreten slaakte. Hij spoedde zich naar de trap in het aangebouwde achterste gedeelte. Hij wilde helpen maar deinsde terug, hij klom op het dak maar werd door de vlammen verdreven. De brandweer ging het vuur te lijf, doch niets kon baten, de knecht en de dienstbode waren ten dode opgeschreven. De knecht was al 14 jaar in huis en was nu 30 jaar oud. De meid die uit Kapelle kwam was 20 jaar oud. De mare van het onheil verspreidde zich door stad en land: "twee mensen verbrand te Yerseke". Op maandag 13 september werden de slachtoffers begraven alwaar ds. Steenbeek zijn grafrede en gebed uitsprak. Tot slot sprak de arme vader wankelend: "Dag mijn kind." De vermoedelijke oorzaak van de brand was het te drogen leggen van vochtig hout en koolzaads troo In 1918 heerste ook te Yerseke de Spaanse griep. In de week van 25 tot 31 oktober werden hierdoor 12 sterfgevallen ver oorzaakt. 1919. Een enorme werkloosheid teisterde Yerseke. De getekende vrede na de Eerste Wereldoorlog leek voor Yerseke funest te worden. De Duitse Mark was geen cent meer waard. België had ook geen geld, terwijl Frankrijk de oester tot weeldeartikel verklaarde. Dit betekende geen export meer. De grote firma Kakebeeke op de Yersekedam verkocht al zijn bezittingen te Yerseke. Op donderdag 25 septemer 1919 ontvingen de ouders van J. den Herder een noodlottig telegram uit Utrecht, luidende: "Johannes vermist, waarschijnlijk verdronken." Deze jonge man behoorde tot de bemanning van de korstoomboot Verande ring van de heer Johs. Prins te Yerseke. Het schip was geladen met mosselen op de thuisreis van de Zuiderzee. De Verandering was in de nacht van woensdag op donderdag op het Merwedekanaa1 gekomen en omstreeks 5 uur in de morgen was het schip de Weesperbrug gepasseerd. Den Herder stond op de uitkijk en was met de stuurman alleen aan het dek, de 35

De Spuije | 1990 | | pagina 37