overige bemanningsleden sliepen. Omstreeks 6 uur kwam de heer Prins, die zelf aan boord was, boven en vroeg de stuurman waar Johannes was. De stuurman had hem na het passeren van de brug niet meer gezien. Prins ging via de wal terug naar Weesp, steeds informerend aan de bewoners langs het kanaal of zij iets gezien hadden. Dit bleef echter zonder resultaat. Daarna deed hij aangifte bij de politie. Ondanks dat Den Herder een goed zwemmer was werd hij niet ver van Vreeswijk gevonden. De dokter meende dat hij slapende overboord gevallen was. De Verandering stond bekend als de Ye. 144. Op 8 april 1921 verkocht de familie Van Tienhoven de gehele oesterzaak en het woonhuis met tuin gelegen in de Molenpol der (het huis met de hoge stoepen, vlak bij de schelpenfa- briek van Van der Endt). Het jaar 1927 staat nog steeds bekend als zijnde het jaar van de moord op Biersteker. Slachtoffer Biersteker had vrouw en tien kinderen. De vermoedelijke dader, voor Yerse- kenaren zeker de dader, moest rennen voor zijn leven en is overdag nooit meer op Yerseke teruggezien. Het dorp Yerseke dat langzamerhand een vredelievende reputatie had opgebouwd werd in vele kranten weer herinnerd aan zijn vroegere woelige verleden. In 1933 kwam Yerseke in de belangstelling vanwege een cocaïnesmokkel naar Frankrijk. Een mosselman liet zich overhalen om in 86 balen mosselen 100 flesjes, in totaal 8 kg. van dit spul, te verstoppen. Aan het Gare du Hord in Parijs werd alles ontdekt. In de periode 1933-1937 werd een begin gemaakt met het voorspellen van het tijdstip waarop de aanslag van het oesterbroed te verwachten was. In 1940 werd ook Yerseke overvallen door de oorlog. De gehele bevolKing werd geëvacueerd. Op 16 mei om half drie 's middags werd de hele kern van het dorp platgeschoten. Volgens een rapport waren er 55 woningen geheel vernield, 8 waren zeer zwaar beschadigd en 28 van zwaar tot licht beschadigd. Tevens waren de hervormde kerk en de toren ver- 36

De Spuije | 1990 | | pagina 38