woest. Veel vissersschepen waren zoek of gezonken; later werd het grootste gedeelte teruggevonden. In een rede van mei 1941 noemde de burgemeester de slacht offers van de meidagen van 1940: twee motorrijders die in de duisternis verongelukten en verder 3 militairen die het slachtoffer werden van grondmijnen. De heer Dodmondeen burger uit Yerseke, werd tijdens de evacuatie door een voltreffer op een schuilkelder te "s-Heer Arendskerke getroffen. Reeds tijdens de mobilisatie vielen P. Boone en F. Stobbelaar, terwijl bij de gevechten W. Pieterse, L. Daane en K. van Espen vielen. "Hun namen staan in ons geheugen gegrift ter nagedachtenis", aldus de spreker. De burgemeester vergat mej eveneens tijdens de evacutie scho ten Minke Cupéry te noemen, die door militairen werd doodge- In mei 1940 was Yerseke in het bezit van ruim 140 schepen. In dezelfde maand vertrokken 12 mosselboten om zaad van de Waddenzee te halen; ze werden gesleept door een sleepboot om brandstof te sparen. Eveneens in deze maand werd er ver gaderd door de VEBO in aanwezigheid van dr. Korringa, bioloog aan het Rijkslaboratorium te Bergen op Zoom. Uit de gegevens blijkt dat de winter van 1939/40 de Zeeuwse oester voor 90 heeft vernietigd. Slechts 30 tot 40 van de gewone verzending was nu mogelijk. Aangenomen wordt dat men pas op 15 oktober met de verzending zou beginnen. Vele jongens uit Yerseke werden reeds dit jaar uitgezonden naar Duitsland, vooral naar Wyck auf Föhr. In een vraaggesprek uit die tijd deelde de burgemeester mee dat het aantal mosselindustrieën van 2 tot 12 was gestegen (mosselkokerijen). De mossel voorraad werd globaal geschat op 450.000 ton. Natuurlijk trok Yerseke door zijn zeebanket hooggeplaatste Duitsers, onder andere generaal C. ChristiaansenMUnzer, ir. S.L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening. Aan het eind van hun bezoek aan Yerseke gingen de gasten vrijwel altijd uitgebreid dineren. In 1942 kwam de begonnen wederopbouw door een algeheel verbod stil te liggen. Slechts die bouwprojecten die al be gonnen waren mochten nog voltooid worden. In juni 1942 kwam 37

De Spuije | 1990 | | pagina 39