het eerste herbouwproject gereed: een woon- en winkelhuls aan het Kerkplein (Albert Heljn) De Rijkscommissaris, d.r. Seyss-lnquartbezocht in juni 1942 Yerseke. De Ye.28 voer deze hoge bezoeker en zijn gevolg langs de oesterpercelen. In augustus 1942 werd een nieuwe maatregel bekend gemaakt: Hij die duiven houdt moet deze binnen één week slachten, en de poten waaraan de ring is bevestigd bij de burgemeester inleveren. Yerseke was een dorp van duiven, en zo at het halve dorp dagenlang duivesoep. In augustus 1942 werd burgemeester Gunning met onmiddel lijke ingang ontslagen. Hij vertrok daarop naar Doetinchem, waar zijn huis in de latere oorlogsdagen totaal verwoest werd. Voorlopig nam wethouder Cornelisse op Yerseke de zaken waar. Daarop trad een nieuwe burgemeester aan, de heer A.A. Brouwer, lid van de N.S.B. Hij had niet naar de betrekking gesolliciteerd maar was hiertoe aangezocht. Bij zijn installatie dankte hij dan ook in de eerste plaats de Duitse autoriteiten. Yerseke zou vanaf dat moment met inachtneming van de wetten nationaal-socialistisch gere geerd worden. In de praktijk viel deze burgemeester nogal mee; althans zo denken de oudere Yersekenaren er nu over. Om dit te illustreren het volgende verhaal van bakker A. de Jager uit de Kaaistraat. Samen met zijn broer zat hij in het verzet. Een enkele dag na Dolle Dinsdag leek het erop alsof de geallieerde legers spoedig zouden verschijnen. In zijn overmoed vroeg broer Bertus de Jager: "Burgemeester, mag ik je revolver?" De burgemeester gaf daarop zijn revol ver over. Na een ruim tijdsverloop bleek dat Yerseke niet zo spoedig bevrijd zou worden als eerst gedacht werd. De burgemeester ging naar Bertus, en vroeg: "Bertus, mag ik m'n revolver terug?" Nooit is Bertus daarna over dit voor val lastig gevallen. Eind 1942 telde Yerseke 4353 inwoners. 38

De Spuije | 1990 | | pagina 40