WAAROM ZIJ DEN REVOLVER AFTROK Neeltje Lokerse, een ten onrechte vergeten activiste van het eers te uur. door Josine Spits. "Vroeger eene eenvoudige Zeeuwsche dienstbode, thans eene ■ontwikkelde en ijverige propagandiste voor eenverbeterde wetgeving ten opzichte van de onbeschermde vrouw, reist NeeltjeLokerse in hare schilderachtige kleederdracht het land door om te pleiten voor bescherming der ongehuwde vrouw, en haar kind. Zij legt thans de laatste hand aan een boek, over hare persoonlijke ervaringen en onderzoekingen." Zo beschreef het geïllustreerde weekblad De Prins in 1906 de activiteiten van Neeltje Lokerse (1868-1954), "feministe" en schrijfster, die aan het begin van deze eeuw een bekende verschijning was in heel Nederland maar daarna in de vergetelheid raakte. Deze felle strijdster tegen de onzedelijkheid èn christe lijke schijnheiligheid stamde uit een orthodox-protestants arbeidersmilieu. Een broertje en een zusje overleden toen zij vier was, haar vader stierf toen ze acht was. Haar moeder Neeltje Louisse hertrouwde in 1878 met Jacobus Mallekoote. In haar jeugd ontwikkelde haar geboortedorp Yerseke zich explosief door de opkomst van de oesterteelt, hetgeen gepaard ging met toenemende onzedelijkheid. De bevolking van dit dorp vervijfvoudigde zich in de periode 1860-1896 zonder dat de huisvesting werd uitgebreid. Behalve een toename van het aantal ongewenste zwangerschap pen was er in deze periode eveneens sprake van een toename van de prostitutie en van het drankmisbruik. Deze ontwikke lingen bezorgden Yerseke in de negentiende eeuw de bijnaam van het "Sodom en Gomorrha" van Nederland. Tegelijkertijd verdiepte zich het godsdienstig leven, zowel in het dorp als in het gezin Lokerse. Neeltje is door dit alles zeker beïnvloed 47

De Spuije | 1990 | | pagina 49