Aan het begin van de vijftiger jaren van de vorige eeuw werd begonnen aan het Kanaal door Zuid-Beveland. Dit bezorgde Yerseke wat vertier; de gewone sleur van het dagelijkse leven werd erdoor doorbroken. Vooral de boeren uit Yerseke die bij het toekomstige kanaal hun land hadden, waren zeer waakzaam in verband met onteigeningen. Het hoofdkantoor hiervoor werd te Yerseke gevestigd op de hoek van de Vierstraat en Dreef (thans Rabo-bank). De Goese Courant schreef over het officiële begin van de kanaa1werkzaamheden "In de morgen van 1 juli van 1852 zag men een grote schare volks, gevolgd door talrijke rijtuigen zich naar Hansweert begeven. De eerste zode zou worden gekeerd van het te gra ven kanaal door Zuid-Beveland. De geestdrift klom naarmate men dit punt naderde. Sierlijke tenten stonden opgesteld op een afgebakend veld. Tot duizenden groeide de schare aan, waaronder veel voorname buitenlanders, voornamelijk Engel sen, uitgerust met hun stoomboot Rhine. Vele toespraken en heildronken volgden, onder andere door de heer Fransen van de Putte, een der grootste Hollandse aandeelhouders." Het werk, zo mooi begonnen, ging echter niet van een leien dakje. Stakingen braken herhaaldelijk uit, men kwam geld tekort en het werk kwam stil te liggen. In april-mei 1857 braken nieuwe stakingen uit. Op woensdag 6 mei rukten alle ploegbazen vanuit Wemeldinge op naar het hoofdkantoor in Yerseke om meer loon te eisen; een weigering volgde. Met 400 man trokken ze toen naar Hansweert om ook daar het werk plat te leggen, desnoods met geweld. Militairen uit Bergen op Zoom zorgden er uiteindelijk voor dat de rust weerkeer de Tegelijk met het graven van het kanaal vonden diverse inpolderingen plaats, terwijl ook aan de spoorlijn gewerkt werd. Grote aantallen arbeiders werden aangetrokken. In Hansweert waren een 12-tal logementen, prijkende met grootse namen zoals Le Canon d'07, The Duke of Wellington, De Stad Hulst, etc., waarbij nog het woord Hotel werd gevoegd 3

De Spuije | 1990 | | pagina 5