haar kind te verzorgen. Het grote tegenwoordigheid van geest greep de moeder het kind, dat al door het paard werd voortgeduwd. Met één sprong verdwenen moeder en kind in de bedstede. Hiermee redden ze zich het leven. Het paard begon daarop alles in huis kort en klein te slaan. Twee levens waren te Yerseke gered door een bedstede. Dit is het moment waarop te Yerseke met de oestervisserij een begin gemaakt wordt. Op 1 augustus 1858 werd de oester- bank geopend, waarop ongeveer 160 vaartuigen zich met- oestervisserij gingen bezighouden. Alle hadden ze een goede vangst. De oesters lagen in miljoenen aantallen op bevis sing te wachten; ze waren evenwel niet groot. Men verkocht ze voor 25 cent per 100. Yerseke telde op dat tijdstip 892 inwoners. Het jaar daarop waren er in Yerseke en omgeving ruim 120 bootjes bezig met de oestervisserij. Op 30 april 1864 legde de hervormde predikant Simon Thomas plotseling zijn ambt neer. Waarom? Niemand die het wist. Het verlossende woord kwam in zijn afscheidspreek: "Gemis aan een beschaafden omgang met te weinig medewerking om zijn ambt goed te kunnen vervullen." Die Yersekenaren toch! Enkele korte berichten uit de Goese Courant: Augustus 1865: De brug aan de Postweg, de Postbrug, werd aangevoerd. In de nieuwgebouwde Gereformeerde Kerk te Yerseke werd voor het eerst gepreekt. December 1865: Het stationsgebouw Kruiningen-Yerseke kwam gereed. Yerseke telt 958 inwoners. Juli 1866: Aan de heer Luijk te Hansweert werd concessie verleend voor het trekken der schepen door het kanaal. Bij de naar hem genoemde Hoek van Luijk bouwde hij later een grote paardenstal en een hotel, genaamd Paviljoen. 6 september 1866: Proefrit per trein tussen Goes en Kapelle heen in 12 minuten, terug in 10 minuten. 11 oktober 1866: Feestelijke opening van het Kanaal door Zuid-Beveland 1 november 1866: Op de oesterbank lagen 150 vaartuigen en een groot aantal oesterrapersniet veel oesters voorradig. De bevolking van Yerseke bedroeg 991 inwoners. 6

De Spuije | 1990 | | pagina 8