afdelingen van de bibliotheek en gaf bij elk onderdeel een duidelijke toelichting. Wanneer men een boek gaat lenen staat men er niet zo bij stil welke werkzaamheden de basis vormen om tot een vlotte uitleen te kunnen komen. Deze excursie toonde het "bedrijf" in zijn volle omvang. Automatisering wordt op grote schaal toegepast. Nagenoeg alle informatie inzake het boekenbestand en wat hier verder mee in verband staat kan direct worden aangeleverd. De hele lectuurvoorraad is per rubriek opgeslagen, zodat men vrijwel meteen naar de gewenste afdeling kan gaan en zijn keuze maken. Het zou ons te ver voeren om alle technische hulpmiddelen nader te bespreken in dit korte bestek. De conclusie is echter wel dat de thuisblijvers een stukje interessante informatie hebben gemist. HET PETROLEUMSTEL door J. Boer. Als er ooit een technische ontwikkeling is geweest dan geldt dit wel in het bijzonder voor de mens geboren in het begin van deze eeuw. Geen wonder, dat journalisten, wetenschappers het verleden nagaan omtrent arbeid, materialen, armoede, uit de twintiger en dertiger jaren en musea nog iets proberen te bezitten uit die tijd. De laatste jaren zijn er veel speurders, die de positie van de vrouw in het bijzonder belichten. Niet altijd de geweldige omwenteling op technisch gebied, maar soms het eenvoudige leven wekt de nieuwsgierigheid, zoals bijvoorbeeld het afscheid van de griffel, het sponsendoosje en de lei. Mijn gedachten gaan terug naar de huisvrouw in deze tijd. De moeite die ze destijds had om de eindjes aan elkaar te knopen, de was te verzorgen, die 's maandags begon en vrijdags dan weer keurig gestreken in de linnenkast lag. Een procedure die zich elke week herhaalde. Soms blader ik wel eens in oude geïllustreerde prijscouranten met haar attributen als wasketels, wasteilen, wasfornuisjes, strijkijzers met en zonder glanskant. Of houtskool strijkijzers met en zonder zijsluiting, wasborden en dergelijke. 16

De Spuije | 1990 | | pagina 16