De verwarming voor kookgelegenheid zowel' voor eten als wassen was primitief. De meestal kleine keuken diende voor woonvertrek en kookgelegenheid. Een eenvoudig ruw of geëmailleerd keukenfornuis "GODIN" en een een- en drie- vlams petroleumstel waren de attributen. Natuurlijk, er was een ontwikkeling gaande. Electrische wasmachines waren reeds verkrijgbaar. Maar voor het platteland speelde dit nog geen rol. Trouwens, in een stad als Goes deed naar ik meen, eerst in 1929 de electricite 11 haar intrede. Dit niet alleen, de financien, liever geschreven de armoede, was oorzaak dat men dergelijke apparaten niet kon aanschaffen. Een wasketel kostte ongeveer f. 4,50, een handwasmachine f. 34,50, en een electrische f. 120,-. Alleen de beter gesitueerden konden zoiets aanschaffen. Hoewel elk artikel uit die tijd zijn verhaal heeft, wil Ik mij nu verder beperken tot het petroleumstel. En wel met name het fabrikaat "HALLER" of "GEORG HALLER". Aan de ene kant wil ik u informeren, aan de andere kant wil ik trachten via de Heemkundige Kring te vernemen of er misschien lezeressen of lezers zijn, die ergens in huis of op zolder een dergelijk toestel nog ln hun bezit hebben. Wij, firma Jacob Boer te Goes, hadden naast het hoofdartikel Gereedschappen en hang- en sluitwerk als nevenartikel in de jaren dertig een assortiment huishoudelijke artikelen voor de particuliere sector, waartoe onder meer het petroleumstel ressorteerde. Werden de hoofdartikelen rechtstreeks af fabriek betrokken, of soms via handelsagenten, het petroleumstel was voor ons een te klein artikel om regelrecht af fabriek te kunnen afnemen. Wij waren daardoor aangewezen op de landelijke grossiers als R.S. Stokvis te Rotterdam. A. Helders Zoon te Rotterdam, Van de Wall Co. te Arnhem en Gebroeders Van der Heide te Delft om er maar enkele te noemen. Het petroleumstel onderging vanaf de dertiger jaren vrijwel geen wijzigingen of verbeteringen, behalve dat nieuwe kleuren als blauw, reseda, rood en zwart werden aangemaakt. Maar wat wel veranderde was de politiek in de wereld. Het Nazi-tijdperk diende zich aan en ook voor de handel had een en ander grote gevolgen. Speciaal Nederlandse en buitenlandse Joodse handelsagenten raakten al meer en meer 18

De Spuije | 1990 | | pagina 18