HET HISTORISCH JAARBOEK VAN 1990. Op het moment dat u dit leest zijn de persen van drukkerij Pitman te Goes op volle toeren aan het draaien ten behoeve van het nieuwe Jaarboek. In deze 16de jaargang zijn zes ar tikelen opgenomen. We geven u hieronder een kort overzicht van de te publiceren artikelen in alfabetische volgorde van de auteurs. A.P. Buljs dook in de geschiedenis van de Goese Latijnse School, een instituut dat voortkwam uit de middeleeuwse stadsschool. De schoollnrichting, rectoren en beroemde leerlingen passeren de revu. M.J. Ie Clercq zette zijn herinneringen aan zijn schooltijd op de Goese HBS op papier. Door zijn gedetailleerde be schrijving van de onderwijsmethoden en de sfeer van de school gaat deze tijd voor de lezer leven. Het verhaal is niet van humor gespeend. J.W. Minnaard zette in een diepgaand onderzoek de eigenaren van percelen in de Moolhoek te Sinoutskerke op een rij. Aan de wijzigingen in perceelsgrootte en eigenaren verbindt hij een aantal interessante conclusies. Ook combineert hij ge gevens uit overlopers met die uit het kadaster. Dit onder zoekje kan gelden als een voorbeeld voor anderen. P.S.G. Raas beschrijft de geschiedenis van het mussengilde te Ovezande. Hij doet dit aan de hand van een zilveren schildje dat in de familie Vermue bewaard wordt, en dat als prijs werd uitgeloofd aan diegene die in een jaar de meeste mussen ving. J.ii. Smits bestudeeiJe Je landwacht en de redouten op Zuid- Beveland. De landwacht was een soort dienstplicht voor de plattelanders, en werd opgericht aan het begin van de Tachtig jarige Oorlog. Om het eiland te beschermen tegen invallen van Spaanse troepen werden op de dijken zogenaamde redouten ge bouwd, zware wachthuizen die goed te verdedigen waren. Smits concludeert dat er veel schortte aan de motivatie van de diens tplichtigen. W. de Vries, studerend aan de Universiteit te Utrecht en bezig met een groot demografisch onderzoek naar het Goes van de 18de eeuw, vatte voor ons enkele onderzoeksresulta ten samen. In dit artikel maken we kennis met Everwijn Tekelenburg, een immigrant uit Amsterdam die in Goes trouwde en er de rest van zijn leven bleef wonen. Aan de hand van enkele voorbeelden wordt duidelijkheid verschaft over de herkomst van talrijke immigranten in het Goes uit die tijd. 27

De Spuije | 1990 | | pagina 27