DE HOFSTEDE VELD- EN BOSCHZICHT IN DE VEERHOEK IN EVERSDIJK door Ant. Slabbekoorn. Eversdijk is een klein dorp in de gemeente Kapelle. Het ligt uat verscholen ten zuiden van de vierbaansweg Bergen op Zoom-Vlissingen. In het hart van deze kleine agrarische gemeenschap bevindt zich in een ring van opgaande beuken- en essenbomen een ongeveer honderd jaar oude bruine beuk. Hieronder ligt het graf van P.H. Saaijmans vader. Tot ongeveer 150 jaar geleden stond hier de middeleeuwse kerk van Eversdijk. De kerk werd in 1821 gesloopt, de toren in 1840. Dit terrein ligt temidden van enkele landwegen die de dorpskom vormen. Eversdijk was zoals vrijwel alle oude dorpen een heerlijkheid, dat wil zeggen dat er ooit een ambachtsheer van Eversdijk was die bepaalde zakelijke rechten had. Het grondgebied in een heerlijkheid was in hoeken verdeeld. De Eversdijksezandweg was de grens tussen twee van dergelijke hoeken. De Veerhoek lag ten noorden en de Geerhoek lag ten zuiden van de weg. In de Veerhoek stond ongeveer tweehonderd jaren lang een boerderij genaamd Veld- en Boschzicht. De woning werd in het midden van de vorige eeuw ingrijpend verbouwd tot een op een villa gelijkend woonhuis. Van deze boerderij en dit gebouw wordt hier een historisch overzicht gegeven. Voor dit onderzoek werd voornamelijk gebruik gemaakt van oude overlopers. Dit zijn lijsten van alle grondeigenaren in een heerlijkheid of polder. Zij worden per hoek opgesomd met de aanduiding waar de percelen grond liggen. Verder vermelden dergelijke lijsten de namen van eventuele pachters (baanders) en bovendien geven ze de grootte aan van de percelen. Met de overlopers in de hand werd vroeger voor iedere eigenaar de grondbelasting vastgesteld. Met tussenpozen van 7 jaar werden de overlopers opgemaakt. De serie overlopers van Eversdijk die thans bekend zijn begint met die van 1587. Ook van de meeste andere heerlijkheden iateren de oudste overlopers uit de 16de eeuw. De interesse voor de boerderij Veld- en Boschzicht heeft een alledaagse reden. De schrijver van dit artikel werd samen met zijn 7 broers en 3 zusters in het middelste 28

De Spuije | 1990 | | pagina 28