gedeelte van de zogenaamde villa geboren. Bovendien werden vier kinderen van de schrijver geboren in het deel dat het oude boerenhuis genoemd werd. Verder is dit artikel op te vatten als een aanvulling op de publicatie van G.J. Lepoeter over de villa in het Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland no. 2 van 1976. In de overlopers van Eversdijk vanaf 1587 tot ca. 1700 wordt geen boerderij of "hoff" vermeld in de Veerhoek. Het perceel waarop rond de eeuwwisseling van de 17de naar de 18de eeuw de boerderij gebouwd werd was in 1650 eigendom van Nicolaes Eversdijk, secretaris en later burgemeester van Goes. In 1679 was zijn bezit aan gronden in de Veerhoek toegenomen tot 12 gemet. Vanaf 1693 stond het perceel op naam van Mattheus Eversdijk. Vanaf 1721 trad Petrus Haijman, heer van Zonnemaire, in de bezittingen van de verschillende leden van de familie Eversdijk. Hij trouwde in 1714 met een dochter van Mattheus Eversdijk, Isabella genaamd. Haijman werd geboren te Haamstede in 1666 en was predikant te Eikerzee en te Goes. Hij overleed aldaar in 1727 en werd begraven te Zonnemaire. Waarschijnlijk liet Haijman tussen 1700 en 1727 de boerderij bouwen. Naast de winsten die van een dergelijk boerenbedrijf te verwachten waren speelde wellicht een rol dat de familie Haijman- Eversdijk hier tesamen kon komen. Mogelijk werden hier godsdienstige bijeenkomsten gehouden. De eerste Baander werd Cornells Haasdonk. Jonkvrouw Aletta Johanna Haijman, een dochter van de predikant, trouwde in 1742 met Willem Cornelisse Ockerse, schepen te Zierikzee. Op een kaart uit het midden van de 18de eeuw van Hattinga staat het boerderijcomplex ingetekend. Huis en schuur stonden los van elkaar. Het was zeker geen kleine woning. Aan de oostzijde bevond zich een aanbouw aan de voorzijde. Wellicht was dit een aparte ingang voor de eigenaar. Voor de vierschaar van Eversdijk werd op 30 mei 1759 de koop bevestigd van een aantal percelen grond in Eversdijk, waarbij Ockerse van de erven van de familie Eversdijk gronden kocht. Deze verkoop vond plaats op 27 februari van dat jaar. De boerderij die eerder al door het huwelijk In handen van Ockerse gekomen was onderging toen een aanzienlijke vergroting aan oppervlakte. Het is waarschijnlijk dat er daarna een grotere schuur gebouwd werd. Deze is terug te vinden op de kadastrale kaart van Eversdijk; de schuur staat los van de boerderij. 30

De Spuije | 1990 | | pagina 30