aktenr. 1136 met als da turn 30 mei 1848. Betreffende de hofstede in Eversdijk wordt daarin vermeld: "de onverdeelde helft, met den heer Abraham Vader, oud burgemeester te Cortgene, bezetene hofstede bestaande in woonhuis, schuur, wagenhuis en andere getimmerde met vijf enveertig bunders, negenenzeventig roeden, drieenzeventig ellen diverse gronden staande en gelegen in Eversdijk in de Breede Watering Bewesten Yerseke, gemeente Kapelle, enzovoorts, volgt beschrijving van de percelen". Uit de akte blijkt dat de goederen gedeeltelijk volgens een onderhandse akte verkregen zijn, namelijk akten van 23 en 31 mei 1836, en een van 24 februari 1838, welke beide te Goes geregistreerd werden. In de eerste akte treden als personen op: 1. Justina Geertruida Kien van Citters, samen met haar echtgenoot Anthonie Jacobus Eltzman; 2. Johannes Wilhelm Kien Eltzman; 3. Cornells Johannes Kien Etlzman. Allen woonden ze te Utrecht, en allen waren ze voor één vierde deel bij versterf erfgenamen van Anthonie Pieter van Citters, die overleden was te Utrecht. Deze vier verkochten aan Abraham Vader, burgemeester en notaris te Kortgene, en aan meester Pieter Hendrik Saaijmans Vader, griffier van de echtbank te Goes, het drievierde aandeel in een door Anthonie Pieter van Citters nagelaten hofstede met huizing, schuur, keet en verdere opstallen te Eversdijk, gemeente Kapelle-Biezelinge en Eversdijk, met hof, boomgaarden, weide en zaailand. De akte somde daarna de percelen op, welke verkocht werden zonder de vruchten te velde. De jaarpacht tot 1 maart 1837, te betalen door de weduwe van Jacob Stevense, kwam toe aan de koper. De pacht bedroeg f. 1581,-. De hele verkoop bedroeg f. 9.750,-. De totale oppervlakte van het boederijcomplex bedroeg 54 ha., 86 a. en 70 ca. Bij de verkoop behoorden de vrij- en onvrijheden die tot dat moment gebruikt waren, de bomen langs de weg en langs de percelen, met het recht van beplanting. In mijn jeugd stonden er nog meerdere van deze bomen langs de weg in Eversdijk. De akte was getekend te Utrecht op 23 mei en te Goes op 31 mei, beide in 1836. Ze werden te Goes geregis treerd 32

De Spuije | 1990 | | pagina 32