meende dat Geert (G.H.G.) een rijk meisje trouwde, maar toen bleek dat dit niet zo was keerde de hele familie zich tegen het meisje. "Ik was toen niet meer zo "en vue' gezien) in Middelburg." Foto uit 1901 of 1902 van de achterzijde, de noordgevel, van de Buitenplaats te Eversdijk. Op de voorgrond poseert jonker Johan Willem Pompe van Meerdervoort, een dwerg, met ezel, links staat de dienstbode van de familie, Susanna de Waard, rechts staat mogelijk de dochter van de tuinman Midavaine Hetgeen mij van horen zeggen is bijgebleven wordt door deze foto bevestigd: de schuur stond niet vast aan het huis. De bomen die dicht tegen het huis aanstaan zijn zeker ouder dan 4 tot 5 jaar. De twee benedenramen in de zijgevel zijn bij de verbouwing tot villa op dezelfde plaats blijven staan. Het achterste raam was van de woonkamer van de kastelein, en het voorste van een ongeveer even grote kamer die naar ik aanneem voor de ambachtsheer gereserveerd werd. Beide ramen bestonden uit 25 of 30 kleine ruitjes. Wat het voorste betreft, daarvan waren de blinden of luiken altijd gesloten, omdat gevreesd werd dat de ramen het zouden begeven (over ouderdom gesproken). Andere opvallende kenmerken van de woning: zowel aan de west- als de oostzijde bevinden zich ook thans nog regenbakken. Jammer genoeg is de meest rechtse schoorsteen niet te zien, deze staat verscholen achter de boomkruinen. Behalve dat deze mogelijk iets verhoogd is, staat deze schoorsteen nog steeds op dezelfde plaats. In de boerenwoonkamer was tegen de achterzijde een open haard en op de eerste verdieping was het rookkanaal vergroot met een ruimte waarin je jezelf goed kon bewegen en die kennelijk werd benut om na de slacht het vlees, de hammen en het spek, te roken. De eigenaar zal ook zeker op de bovenverdieping ruimte voor zichzelf gereserveerd hebben. Op de kaart van Hattinga uit het midden van de 18de eeuw, staat de woning getekend met op de oost-zuidhoek een aangebouwd gedeelte, wat mogelijk de ingang van de eigenaar zal zijn geweest. Wat voor ons nog als een herinnering aanwezig was, is het gebouw voor het plantsoen (no. 805), ingetekend op het kadastrale kaartje. Dat was een dubbel gebouwde houten schuur, waarvan het achterste gedeelte altijd genoemd werd het stal, en het voorste gedeelte het 40

De Spuije | 1990 | | pagina 40