koetshuls. Mogelijk dat het gedeelte dat het stal genoemd werd vroeger de stal voor de herenpaarden was. Het weiland (no. 362) is daar waarschijnlijk ook voor gebruikt geweest. In het koetshuis was een zolder, in vakken verdeeld, die ongetwijfeld dienst deed als graanzolder. Op deze foto uit 1910 poseert het echtpaar Hendrik Slabbekoorn en Maatje op t Hof, met hun kinderen van links naar rechts: Jacoba, Willemina, Augustijn, Willem, Jan en Maatje. In 1893 huwde Hendrik Slabbekoorn met Maatje Midavaine, dochter van de tuinman, die toen nog woonde achter het kerkhof. Na de verkoop in 1894 wisselden kastelein en tuinman van woning. Mijn vader zal bij deze verhuizing mogelijk geholpen hebben, en er toen nog niet van hebben gedroomd dat hij nog eens eigenaar zou worden van de buitenplaats. Dat lag ook zeker niet voor de hand. Vooral niet toen op 1 juni 1902 zijn eerste vrouw overleed, en hij met drie kleine kinderen overbleef. Op de foto zijn dit de drie meisjes. Toen op 30 september 1902 notaris L.A. Paardekooper van 's-Gravenpolder het geheel moest zien te verkopen, bleek daar toen geen interesse voor te bestaan. Hierna benaderde hij mijn vader met het verzoek het geheel te kopen. Te koop bood hij aan: een herenhuis annex boerenwoning, arbeidershuisje, enz. met 2.03.20 HA. grond. De bomen werden apart verkocht; de landbouwschuur was na 1894 al gesloopt. De bezwaren werden overwonnen, en het geheel veranderde voor de prijs van f. 5.761,- met f. 50,- onkosten van eigenaar. De bomen brachten voor de verkoper niet veel minder op, namelijk f. 5.625,-. Nadat in november daarop de familie Pompe van Meerdervoort naar Voorschoten was vertrokken werd de villa wat verbouwd, zodat meerdere gezinnen er tegelijk in konden wonen. Dat ging toen nog wat gemakkelijker dan tegenwoordig het geval is. Vooral voor jongere mensen is dat nu niet makkelijk meer in te denken, maar bedenk daarbij wel, dat er tot 1929 nog geen electricitelt was, tot 1956 nog geen leidingwater, en gas kwam pas in 1980. Dus overmatig veel luxe was er lange tijd niet in dit gebouw. Mijn vader, H. Slabbekoorn, huwde voor de twee keer op 24 april 1903 met Maatje op 't Hof, en ging toen wonen in de Villa te Eversdijk. Op bijgaande foto zien de 42

De Spuije | 1990 | | pagina 42