IETS UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE HERVORMDE KERK TE KORTGENE door ing. J.I. de Regt. Nadat op 2 november 1532 geheel Noord-Beveland was overstroomd, werd in 1598 de eerste polder ingedijkt: de Oud-Noord-Bevelandpolderwaarin de dorpen Colijnsplaat en Kats liggen. Daarna werd steeds meer land ingepolderd en zo werd in 1681 de Stadspolder ingedijkt, waarin het dorp Kortgene ligt. In deze polder stond nog steeds de toren van het vroegere Kortgene van v66r de overstroming van 1532. Om deze toren heen bouwde de toenmalige ambachtsheer, Zijne Excellentie Willem van Nassau, heer van Odijk, enz. een nieuwe muur en vervolgens bouwde hij de tegenwoordige kerk daar tegenaan. Hetgeen ik nu verder daarover vertel, heb ik opgediept uit de archieven van de kerkeraad en de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Kortgene. Om te beginnen citeer ik daaruit: "de nieuw gebouwde kerk van Cortgene is ingeweid den 14 april 1688 door Petrus Laccher Predikant te Middelburg, predikende te dien einde des morgens uit Exodus 20 vers 24 en des nademiddags den ganschen 133 Psalm." Op 10 oktober 1688 werd in de kerk het eerste kind gedoopt door ds. Cornelius Snouck, die in 1689 onze eerste predikant werd. Kerkeraadsleden, dat wil zeggen ouderlingen en diakenen (de functie van ouderling-kerkvoogd bestond toen nog niet) en predikanten werden in die tijd gekozen door een gezamenlijke vergadering van de zittende kerkeraad en de magistraat. Dit heette het Collegium Qualificatum. In de 17e en 18e eeuw was het gewoonte in de kerkeraad om iemand bij wie slecht levensgedrag was geconstateerd, zoals dronkenschap, vechten, vloeken, enz. van het n. Avondmaal uit te sluiten. Dit duurde dan meestal totdat de betrokkene voor de kerkeraad "berouw en boete" had gedaan. De tegenstellingen tussen patriotten en prinsgezinden aan het einde van de 18e eeuw schijnt ook aan Kortgene niet zonder meer te zijn voorbijgegaan. In 1792 verzoeken namelijk een viertal personen aan de kerkeraad om "ontslag van censuur" (dit is uitsluiting van het Heilig Avondmaal) omdat zij: "in den jare 1787 bij gelegenheit van de oproeren toen plaatsgehad hebbende zijn geconfineerd in 't 4

De Spuije | 1990 | | pagina 4