Gouda in 1794, had acht hele en drie halve registers en een aanhangend pedaal, zo staat er vermeld. Het orgel kostte f. 700,-. De eerste organist verdiende f. 42,- en de orgeltrapper f. 12,- per jaar. Als ik zie, dat er in die tijd waren: een secretaris, een ontvanger, een contraboekhouder, een bode van kerkvoogden, een koster, een klokluider, een hondeslager, een voorzanger, een organist, een orgeltrapper en drie collectanten, dan is mijn conclusie, dat het kerkbestuur tegenwoordig aardig wat minder mensen in dienst heeft. In 1822 kregen we voor het eerst een college van kerkvoogden. De eerste leden daarvan werden als volgt gekozen: één uit het gemeentebestuur, twee uit de kerkeraad en twee uit de lidmaten der gemeente. In 1842 werd bekend, dat de kerk en de pastorie, die nog altijd eigendom waren van de ambachtsheer van Kortgene, publiek zouden worden verkocht. In een gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen werd besloten om te trachten beide onderhands te kopen voor maximaal f. 5.200,-. De toenmalige president kerkvoogd ging op onderzoek uit en hij bleek de kerk en de pastorie inderdaad onderhands te kunnen kopen op voorwaarde dat hij de koopsom van f. 5.093,33 contant betaalde. Omdat de kerkvoogdij op dat moment nog geen geld daarvoor had, schoot de president-kerkvoogd dit bedrag maar zolang voor. Waar komt men dat nog tegen heden ten dage onder kerkvoogden. Op verzoek van de kerkvoogdij heeft toen het rijk nog f. 1.330,- in de aankoopkosten bijgedragen en de rest werd betaald door de uitgifte van aandelen a f. 100,-. In 1858 worden in de kerk nieuwe ramen en een plafond gemaakt. Kosten f. 2.400,- waarvoor weer aandelen a f 100,- werden uitgegeven. Tijdens de avonddienst van 4 januari 1871 wordt voor het eerst gebruik gemaakt "van de schoone verlichting door middel van petroleumlampen". De kerkvoogdij besloot in 1895 om de westelijke gevelmuur van de kerk (tegen de toren) opnieuw te laten bepleisteren. Hoeveel keer zal dat nog moeten gebeuren In 1901 besloot de kerkvoogdij tot aanschaffing van een nieuw orgel. Kostenraming f. 1.900,-. Dit is er gekomen In 1905 en het staat er nog. In de kerkvoogd!jvergadering van 8

De Spuije | 1990 | | pagina 8