ELLEWOUTSDIJK IN HET VERLEDEN, door A.P. Buijs De heer J. de Ruiter, chef van de afdeling Kabinet en Voorlichting van de gemeente Borsele schreef in 1988 het boekje "De geschiedenis van Ellewoutsdijk". Het volgende artikel is een met toestemming van de auteur gemaakt uittreksel uit dat boekje. De oorspong van Ellewoutsdijk In een oorkonde van 5 februari 1216 bevestigde de Paus het kapittel van Sint Pieter te Utrecht in het bezit van het patronaatsrecht van dertien kerken in Zeeland, waaronder die van "Elewoldesdike. Het dorp is waarschijnlijk ontstaan in de periode waarin met de offensieve bedijking in Zeeland werd begonnen, dat is na de stormvloed van 1134. Het achtervoegsel "dikekan daarop duiden. De allereerste bewoning was misschien nog van vroeger datum. We moeten ons voorstellen dat het dorp bestond uit huisjes rond een eenvoudige kapel, gebouwd op een hoogte. In de loop der tijd is een aantal polders voor de kust van de Honte bedijkt. Maar ook ging er bij herhaalde dijkvallen veel grond verloren. Over de naam Ellewoutsdijk bestaan verschillende meningen. Waarschijnlijk is die afgeleid van de persoonsnaam Elewout of Eliwout, die toebehoorde aan de man die de dijk of dam liet opwerpen, waaraan het dorp is ontstaan. In de zestiende en zeventiende eeuw sprak men van "Elfsdijkzelfs wel van "EIJvoudsdijk.De cijfers 11 x 11 in het gemeentewapen kunnen hierop misschien een toespeling zijn. Zeker is dit echter niet. Het kasteel Er was al sprake van een kasteel bij Ellewoutsdijk in 1317. Toen kreeg burggraaf Gerard van Voorne de opdracht het huis van Hendrik van Everinge af te breken, omdat deze in ongenade was gevallen bij graaf Willem III. In 1320 werd hij weer in genade aangenomen en hij bouwde op de fundamenten van zijn verwoeste huis weer een nieuwe burcht. We moeten dit bouwwerk plaatsen onder de heuvel in de tuin bij de villa van de families van Such telen en Pesch, nazaten van de familie Van Hattum. Na het uitsterven van het geslacht Everinge kwamen de heerlijke rechten achtereenvolgens aan verschillende edelen. Zo kwamen zij in 1544 in handen van het Italiaanse koopmansge slacht De Lutiano. Deze lieden besteedden veel geld aan het bedijken van polders, hetgeen tot hun faillissement leidde. In 1617 kocht Gillis van Watervliet het kasteel. Het gebouw had inmiddels alle uiterlijke kenmerken van een kasteel verloren. Het werd in de negentiende eeuw geheel gesloopt. Enkele ambachtsheren Gillis van Watervliet had ook de titel "ambachtsheer van Ellewoutsdijk" gekocht. Eind zeventiende eeuw kwam deze titel aan het geslacht Perponcher Sedlnitsky. Zo was Isaac de Perponcher heer van Ellewoutsdijk, Everinge, Coudorpe, Driewegen enz. en van 1680 tot 1702 was hij burgemeester van Goes, op den duur kregen de erfgenamen steeds minder belangen in hun Zeeuwse bezittingen. Omstreeks 1800 werden de ambachtsheerlijke rechten dan ook verkocht aan de plaatselijke notaris J.T. Prumers. Diens dochter Frederika trouwde

De Spuije | 1991 | | pagina 4